Slideshow Plugin - en to pl_PL translation catalogue (131 entries)

en: General Settings
pl_PL: Ustawienia ogólne

en: New
pl_PL: Nowy

en: Are you sure you want to delete this custom style?
pl_PL: Na pewno chcesz skasować własny styl?

en: Light
pl_PL: Jasny

en: Dark
pl_PL: Ciemny

en: Untitled
pl_PL: Bez nazwy

en: Yes
pl_PL: Tak

en: No
pl_PL: Nie

en: The style used for this slideshow
pl_PL: Styl użyty dla tego pokazu

en: Custom
pl_PL: Własny

en: Custom style editor
pl_PL: Edytor własnego stylu

en: Animation used for transition between slides
pl_PL: Animacja przejść

en: Slide
pl_PL: Slajd

en: Fade
pl_PL: Zanikanie

en: Animation
pl_PL: Animacja

en: Number of seconds the slide takes to slide in
pl_PL: Liczba sekund na wejście slajdu

en: Number of seconds the description takes to slide in
pl_PL: Liczba sekund na wejście opisu

en: Seconds between changing slides
pl_PL: Sekund pomiędzy slajdami

en: Number of slides to fit into one slide
pl_PL: Liczba slajdów w jednym slajdzie

en: Display
pl_PL: Pokaż

en: Width of the slideshow, set to parent&#39;s width on 0
pl_PL: Szerokość slajdu, ustaw parent jeśli 0

en: Height of the slideshow
pl_PL: Wysokość pokazu slajdów

en: Height of the description boxes
pl_PL: Wysokość pola opisu

en: Fit image into slide (stretching it)
pl_PL: Dopasuj obraz do slajdu (rozciągnij)

en: Show title and description
pl_PL: Pokaż tytuł i opis

en: Hide description box, it will pop up when a mouse hovers over the slide
pl_PL: Schowaj opis - pokaże się po najechaniu myszą nad slajd

en: Automatically slide to the next slide
pl_PL: Automatycznie przejdź do następnego slajdu

en: Control
pl_PL: Ustawienia

en: Return to the beginning of the slideshow after last slide
pl_PL: Powróć do początku po ostatnim slajdzie

en: Activate buttons (so the user can scroll through the slides)
pl_PL: Aktywuj przyciski (użytkownik może przewijać slajdy)

en: Show control panel (play and pause button)
pl_PL: Pokaż panel sterowania (przyciski Play i Pause)

en: Slideshows
pl_PL: Pokazy slajdów

en: Slideshow
pl_PL: Pokaz slajdów

en: Add New Slideshow
pl_PL: Dodaj nowy pokaz slajdów

en: Edit slideshow
pl_PL: Edytuj pokaz slajdów

en: New slideshow
pl_PL: Nowy pokaz slajdów

en: View slideshow
pl_PL: Zobacz pokaz slajdów

en: Search slideshows
pl_PL: Szukaj pokazu slajdów

en: No slideshows found
pl_PL: Nie znaleziono pokazu slajdów

en: Information
pl_PL: Informacja

en: Slides List
pl_PL: Lista slajdów

en: Slideshow Style
pl_PL: Styl pokazu slajdów

en: Slideshow Settings
pl_PL: Ustawienia pokazu slajdów

en: Insert
pl_PL: Wstaw

en: Add slides to this slideshow by using one of the buttons above.
pl_PL: Dodaj slajdy do tego pokazu używając przycisków powyżej.

en: No slideshow selected.
pl_PL: Nie wybrano pokazu slajdów.

en: More results loaded
pl_PL: Załadowano więcej wyników

en: Load more results
pl_PL: Załaduj więcej wyników

en: No images were found, click here to upload some.
pl_PL: Nie znaleziono obrazów, kliknij aby dodać.

en: Are you sure you want to delete this slide?
pl_PL: Na pewno chcesz skasować slajd?

en: Maximum width. When maximum width is 0, maximum width is ignored
pl_PL: Maksymalna szerokość. Jeśli maks. szerokość = 0, maks. wysokość jest ignorowana

en: http://en.wikipedia.org/wiki/Aspect_ratio_(image)
pl_PL: http://pl.wikipedia.org/wiki/Format_obrazu

en: More info
pl_PL: Więcej informacji

en: Proportional relationship%s between slideshow's width and height (width:height)
pl_PL: Relacja proporcjonalna pomiędzy%s szer. i wys. pokazu (szerokość:wysokość)

en: Slideshow's height
pl_PL: Wysokość pokazu slajdów

en: Shrink slideshow's height when width shrinks
pl_PL: Zmniejsz wysokość pokazu jeśli szerokość się zmniejszy

en: Enable responsiveness (Shrink slideshow's width when page's width shrinks)
pl_PL: Ustaw responsywność (Zmniejsza szer. pokazu jeśli zmniejszy się szer. strony)

en: Hide description box, pop up when mouse hovers over
pl_PL: Ukryj pole opisu, pokaż po najechaniu myszą

en: Pause slideshow when mouse hovers over
pl_PL: Zatrzymaj pokaz po najechaniu myszą

en: Activate navigation buttons
pl_PL: Włącz przyciski nawigacji

en: Hide navigation buttons, show when mouse hovers over
pl_PL: Ukryj przyciski nawigacji, pokaż po najechaniu myszą

en: Activate pagination
pl_PL: Włącz paginację

en: Hide pagination, show when mouse hovers over
pl_PL: Ukryj paginację, pokaż po najechaniu myszą

en: Activate control panel (play and pause button)
pl_PL: Aktywuj panel kontrolny (przyciski Play i Pause)

en: Hide control panel, show when mouse hovers over
pl_PL: Ukryj panel kontrolny, pokaż po najechaniu myszą

en: Randomize slides
pl_PL: Dowolna kolejność slajdów

en: Avoid content filter (disable if '%s' is shown)
pl_PL: Pomiń filtr zawartości (wyłącz jeśli pokaże '%s')

en: Slide Left
pl_PL: Slajd w lewo

en: Slide Right
pl_PL: Slajd w prawo

en: Slide Up
pl_PL: Slajd do góry

en: Slide Down
pl_PL: Slajd w dół

en: Direct Fade
pl_PL: Bezpośrednie zanikanie

en: Random Animation
pl_PL: Losowa animacja

en: Miscellaneous
pl_PL: Różne

en: Enables you to show your slideshows in the widget area of your website.
pl_PL: Włącza Twój pokaz w polu widżetów

en: Slideshow Widget
pl_PL: Widżet pokaz slajdów

en: Default stylesheets
pl_PL: Standardowe arkusze style

en: Create a new custom style from this style
pl_PL: Utwórz nowy styl z tego stylu

en: Customize
pl_PL: Ustaw dowolnie

en: Custom stylesheets
pl_PL: Własne arkusze stylów

en: Edit this style
pl_PL: Edytuj ten styl

en: Edit
pl_PL: Edytuj

en: Delete this style
pl_PL: Skasuj ten styl

en: Delete
pl_PL: Skasuj

en: Click 'Customize' to create a new custom stylesheet.
pl_PL: Kliknij 'Ustaw dowolnie' by utwożyć nowy własny arkusz stylów

en: Title
pl_PL: Tytuł

en: Style
pl_PL: Styl

en: Note
pl_PL: Notka

en: The settings set on this page apply only to newly created slideshows and therefore do not alter any existing ones. To adapt a slideshow's settings, %sclick here.%s
pl_PL: Ustawienia z tej strony dodadzą się tylko do nowych pokazów, nie zmieniając istniejących. Aby zmienić ustawienia  %skliknij%s

en: Default Slideshow Settings
pl_PL: Standardowe ustawienia pokazu

en: settings
pl_PL: ustawienia

en: Default Slideshow Stylesheet
pl_PL: Standardowy arkusz stylów pokazu

en: Add slideshows
pl_PL: Dodaj pokazy slajdów

en: Edit slideshows
pl_PL: Edytuj pokazy slajdów

en: Delete slideshows
pl_PL: Skasuj pokazy slajdów

en: User Capabilities
pl_PL: Możliwości edycji przez użytkownika

en: Select the user roles that will able to perform certain actions.
pl_PL: Ustaw rolę użytkownika w zmienianiu ustawień

en: Untitled role
pl_PL: Rola użytkownika bez nazwy

en: Settings
pl_PL: ustawienia

en: Custom Styles
pl_PL: Własne style

en: To use this slideshow in your website either add this piece of shortcode to your posts or pages
pl_PL: Dodaj ten shortcode do postu lub strony aby użyć pokazu na Twojej stronie

en: Or add this piece of code to where ever in your website you want to place the slideshow
pl_PL: Albo dodaj ten kod w odpowiednim miejscu na swojej stronie

en: Or go to the %swidgets page%s and show the slideshow as a widget.
pl_PL: Lub idź do %swidgets page%s i zobacz pokazj jako widżet

en: Default
pl_PL: Standardowy

en: Text slide
pl_PL: Ruch tekstu

en: Description
pl_PL: Opis

en: Background color
pl_PL: Kolor tła

en: Open URL in
pl_PL: Otwórz URL w

en: Same window
pl_PL: Tym samym oknie

en: New window
pl_PL: Nowym oknie

en: Video slide
pl_PL: Slajd wideo

en: Image slide
pl_PL: Slajd obrazu

en: An error occurred while loading this slide, and it will not be present in the slideshow
pl_PL: Wystąpił błąd przy ładowaniu slajdu i nie będzie on obecny w pokazie

en: Delete slide
pl_PL: Skasuj slajd

en: Custom styles can be created and customized %shere%s.
pl_PL: Własne style możesz tworzyć i edytować %sTu%s

en: Help to keep this plugin free!
pl_PL: Pomóż aby ta wtyczka była wciąż darmowa!

en: In order to keep you provided with the newest features, updates and bug fixes, a lot of motivation is required. Therefore I'm kindly asking you to consider making a small donation to the plugin or rating it as 5-stars on Wordpress.org. Thank you in advance!
pl_PL: Abu móc rozwijać program i utrzymać forum potrzeba wiele motywacji. Niniejszym bardzo proszę o rozpatrzenie niewielkiego datku  lub ocenę 5 gwiazdek na Wordpress.org. Z góry dziękuję!

en: Rate on Wordpress.org
pl_PL: Oceń na Wordpress.org

en: Frequently Asked Questions (FAQ)
pl_PL: Pytania i odpowiedzi (FAQ)

en: Insert a Slideshow
pl_PL: Wstaw pokaz slajdów

en: Insert Slideshow
pl_PL: Wstaw pokaz

en: Select a slideshow
pl_PL: Wybierz pokaz slajdów

en: Untitled slideshow
pl_PL: Pokaz bez nazwy

en: Cancel
pl_PL: Odrzuć

en: It seems you haven't created any slideshows yet. %sYou can create a slideshow here!%s
pl_PL: Wygląda na to, że nie stworzyłeś jeszcze pokazu slajdów. Możesz to zrobić %sTutaj%s

en: Search
pl_PL: Szukaj

en: Search images by title or ID
pl_PL: Szukaj obrazów po tytule lub ID

en: Text color
pl_PL: Kolor tekstu

en: (Leave empty for a transparent background)
pl_PL: (pozostaw puste dla przezroczystego tła)

en: Upload/Manage Images
pl_PL: Załaduj/Zarządzaj obrazami

en: Random Slideshow
pl_PL: Losowy pokaz slajdów
