Slideshow Plugin - en to de_DE translation catalogue (131 entries)

en: General Settings
de_DE: Allgemeine Einstellungen

en: New
de_DE: Neu

en: Are you sure you want to delete this custom style?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie dieses standard Layout löschen möchten?

en: Light
de_DE: hell

en: Dark
de_DE: dunkel

en: Untitled
de_DE: unbenannt

en: Yes
de_DE: Ja

en: No
de_DE: Nein

en: The style used for this slideshow
de_DE: Das Layout dieser Diashow

en: Custom
de_DE: Standard

en: Custom style editor
de_DE: Standard Layout Editor

en: Animation used for transition between slides
de_DE: gewählte Animation zwischen den Dias

en: Slide
de_DE: Dia

en: Fade
de_DE: verblassen

en: Number of seconds the slide takes to slide in
de_DE: Zeit in sec. für das Hineingleiten des Dias

en: Number of seconds the description takes to slide in
de_DE: Zeit in sec. für das Hineingleiten der Beschreibung

en: Seconds between changing slides
de_DE: Zeit in sec. für das Wechseln der Dias

en: Number of slides to fit into one slide
de_DE: Anzahl einzel Dias pro Diafläche

en: Display
de_DE: Anzeige

en: Width of the slideshow, set to parent&#39;s width on 0
de_DE: Breite der Diashow, Standard = 0

en: Height of the slideshow
de_DE: Höhe der Diashow

en: Height of the description boxes
de_DE: Höhe der Beschreibungsbox

en: Fit image into slide (stretching it)
de_DE: Dia passend aufzoomen entsprechend der Vorgabe

en: Show title and description
de_DE: Zeige Titel und Beschreibung

en: Hide description box, it will pop up when a mouse hovers over the slide
de_DE: Beschreibungsbox verstecken, Anzeige erst bei Mausberührung

en: Automatically slide to the next slide
de_DE: automatisch weiter zum nächsten Dia

en: Control
de_DE: Konsole

en: Return to the beginning of the slideshow after last slide
de_DE: zum Anfang der Diashow zurückkehren nach dem letzten Dia

en: Activate buttons (so the user can scroll through the slides)
de_DE: Kontrollknöpfe aktivieren (damit der Besucher zum nächsten Dia wechseln kann)

en: Show control panel (play and pause button)
de_DE: Bedienfeld anzeigen (Abspielen- und Pasueknopf)

en: Slideshows
de_DE: Diashows

en: Slideshow
de_DE: Diashow

en: Add New Slideshow
de_DE: neue Diashow anlegen

en: Edit slideshow
de_DE: Diashow bearbeiten

en: New slideshow
de_DE: neue Diashow

en: View slideshow
de_DE: Diashow anzeigen

en: Search slideshows
de_DE: Diashow suchen

en: No slideshows found
de_DE: keine Diashow vorhanden

en: Slides List
de_DE: Liste Diashow

en: Slideshow Style
de_DE: Layout Diashow

en: Slideshow Settings
de_DE: Einstellungen Diashow

en: Insert
de_DE: einfügen

en: Add slides to this slideshow by using one of the buttons above.
de_DE: benutzen Sie den Auswahlknopf oben um weitere Dias in die Diashow einzufügen.

en: No slideshow selected.
de_DE: Keine Diashow ausgewählt.

en: More results loaded
de_DE: weitere Ergebnissse geladen

en: Load more results
de_DE: lade weitere Ergebnisse

en: No images were found, click here to upload some.
de_DE: keine Bilder gefunden,hier klicken um weitere hochzuladen

en: Are you sure you want to delete this slide?
de_DE: Sind Sie Sicher dass Sie dieses Dia löschen möchten?

en: Maximum width. When maximum width is 0, maximum width is ignored
de_DE: maximale Breite. Bei maximaler Breite = 0, wird die maximale Breite ignoriert.

en: More info
de_DE: weitere Informationen

en: Proportional relationship%s between slideshow's width and height (width:height)
de_DE: proportionaler Zusammenhang%s zwischen der Breite und Höhe der Diashow (Breite:Höhe)

en: Slideshow's height
de_DE: Höhe Diashow

en: Shrink slideshow's height when width shrinks
de_DE: Höhe proportional anpassen wenn sich die Breite der Diashow verringert.

en: Enable responsiveness (Shrink slideshow's width when page's width shrinks)
de_DE: Ansprechbarkeit aktivieren (vermindere die Breite der Diashow wenn sich die Seitenbreite verringert)

en: Hide description box, pop up when mouse hovers over
de_DE: Beschreibungsfeld ausblenden,einblenden bei Mausberührung

en: Pause slideshow when mouse hovers over
de_DE: Diashow pausieren bei Mausberührung

en: Activate navigation buttons
de_DE: Navigation aktivieren

en: Hide navigation buttons, show when mouse hovers over
de_DE: Navigation ausblenden, sichtbar bei Mausberührung

en: Activate pagination
de_DE: Seitennummerierung aktivieren

en: Hide pagination, show when mouse hovers over
de_DE: Seitennummerierung ausblenden, sichtbar bei Mausberührung

en: Activate control panel (play and pause button)
de_DE: Bedienfeld aktivieren (Abspiel- und Pauseknopf)

en: Hide control panel, show when mouse hovers over
de_DE: Bedienfeld ausblenden, sichtbar bei Mausberührung

en: Randomize slides
de_DE: Dias in zufälliger Reihenfolge anzeigen

en: Avoid content filter (disable if '%s' is shown)
de_DE: vermeide Inhaltsfilter (deaktiviere bei angezeigtem '%s')

en: Slide Left
de_DE: Dia von links

en: Slide Right
de_DE: Dia von rechts

en: Slide Up
de_DE: Dia aufwärts

en: Slide Down
de_DE: Dia abwärts

en: Direct Fade
de_DE: verblassen

en: Random Animation
de_DE: Zufalls-Animation

en: Miscellaneous
de_DE: Diverses

en: Enables you to show your slideshows in the widget area of your website.
de_DE: ermöglicht Ihnen die Diashow im Widget-Bereich der Webseite anzuzeigen.

en: Slideshow Widget
de_DE: Diashow Widget

en: Default stylesheets
de_DE: Standard Layout

en: Create a new custom style from this style
de_DE: Erstelle ein eigenes Layout aus diesem Layout

en: Customize
de_DE: modifizieren

en: Custom stylesheets
de_DE: eigenes Layout

en: Edit this style
de_DE: dieses Layout bearbeiten

en: Edit
de_DE: bearbeiten

en: Delete this style
de_DE: dieses Layout löschen

en: Delete
de_DE: löschen

en: Click 'Customize' to create a new custom stylesheet.
de_DE: Klicke 'modifizieren' um eine neues Layout zu erstellen.

en: Select a stylesheet to start customizing it.
de_DE: Wählen sie ein Layout um mit der Modifikation zu beginnen.

en: Title
de_DE: Titel

en: Style
de_DE: Layout

en: Note
de_DE: Notiz

en: The settings set on this page apply only to newly created slideshows and therefore do not alter any existing ones. To adapt a slideshow's settings, %sclick here.%s
de_DE: Die Einstellungen auf dieser Seite werden nur auf die neu erstellten Diashows angewandt, bereits bestehende werden davon nicht betroffen. Um die Einstellunegn zu verändern, %sKlicken Sie hier.%s

en: Default Slideshow Settings
de_DE: Standardeinstellungen Diashow

en: settings
de_DE: Einstellungen

en: Default Slideshow Stylesheet
de_DE: Standardeinstellungen Layout

en: Add slideshows
de_DE: Diashow hinzufügen

en: Edit slideshows
de_DE: Diashow bearbeiten

en: Delete slideshows
de_DE: Diashow löschen

en: User Capabilities
de_DE: Benutzerberechtigungen

en: Select the user roles that will able to perform certain actions.
de_DE: Wählen Sie die Stufe der Benutzerberechtigung zum ausführen bestimmter Aktionen.

en: Untitled role
de_DE: ohne Rang

en: Settings
de_DE: Einstellungen

en: Custom Styles
de_DE: Eigenmodifikationen

en: To use this slideshow in your website either add this piece of shortcode to your posts or pages
de_DE: Um diese Diashow in Ihrer Webseite zu benutzen, fügen Sie bitte den Quellcode in Ihre Artikel oder Seiten ein.

en: Or add this piece of code to where ever in your website you want to place the slideshow
de_DE: oder fügen Sie diesen Codeteil an jeder beliebigen Stelle auf Ihrer Webseite zum Anzeigen der Diashow ein.

en: Or go to the %swidgets page%s and show the slideshow as a widget.
de_DE: oder gehen Sie auf die %swidgets page%s und zeigen die Diashow als Widget an.

en: Default
de_DE: Standard

en: Text slide
de_DE: Textshow

en: Description
de_DE: Beschreibung

en: Background color
de_DE: Hintergrundfarbe

en: URL
de_DE: Webadresse

en: Open URL in
de_DE: öffne Webadresse in

en: Same window
de_DE: gleichem Fenster

en: New window
de_DE: neues Fenster

en: Video slide
de_DE: Videoshow

en: Youtube Video ID
de_DE: Youtube  Video ID

en: Image slide
de_DE: Bildershow

en: An error occurred while loading this slide, and it will not be present in the slideshow
de_DE: Beim Laden des Dias trat ein Fehler auf und kann in der Diashow nicht angezeigt werden.

en: Delete slide
de_DE: Dia löschen

en: Custom styles can be created and customized %shere%s.
de_DE: Eigenmodifikationen können %shier%s erstellt und bearbeitet werden.

en: Help to keep this plugin free!
de_DE: Helfen Sie dass das Plugin auch weiterhin kostenlos bleibt!

en: In order to keep you provided with the newest features, updates and bug fixes, a lot of motivation is required. Therefore I'm kindly asking you to consider making a small donation to the plugin or rating it as 5-stars on Wordpress.org. Thank you in advance!
de_DE: Um sicherzustellen dass es auch weiterhin Programmerweiterungen, Hilfe bei Fragen und Updates gibt bin ich auf Ihre Motivation und Unterstützung angewiesen, deshalb bitte ich um eine kleine Spende für das Plugin oder um eine 5-Sterne Bewertung auf Wordpress.org. Vielen Dank vorab.

en: Rate on Wordpress.org
de_DE: auf Wordpress.org bewerten

en: Frequently Asked Questions (FAQ)
de_DE: häufig gestelle Fragen (FAQ)

en: Insert a Slideshow
de_DE: eine Diashow einfügen

en: Insert Slideshow
de_DE: Diashow einfügen

en: Select a slideshow
de_DE: Diashow auswählen

en: Untitled slideshow
de_DE: unbenannte Diashow

en: Cancel
de_DE: Abbruch

en: It seems you haven't created any slideshows yet. %sYou can create a slideshow here!%s
de_DE: Sie haben noch keine Diashow angelegt. %sSie können eine Diashow hier anlegen%s

en: Search
de_DE: Suche

en: Search images by title or ID
de_DE: Bildersuche über Titel oder ID

en: Text color
de_DE: Textfarbe

en: (Leave empty for a transparent background)
de_DE: (für transparenten Hintergrund bitte freilassen)

en: Upload/Manage Images
de_DE: Bilder hochladen/verwalten

en: Random Slideshow
de_DE: Zufallsdiashow
