Slideshow Plugin - en to sv_SE translation catalogue (145 entries)

en: General Settings
sv_SE: Inställningar

en: New
sv_SE: Ny

en: Are you sure you want to delete this custom style?
sv_SE: Vill du verkligen radera denna anpassade stil?

en: Light
sv_SE: Ljus

en: Dark
sv_SE: Mörk

en: Untitled
sv_SE: Namnlös

en: Yes
sv_SE: Ja

en: No
sv_SE: Nej

en: The style used for this slideshow
sv_SE: Vald stil för detta bildspel

en: Custom
sv_SE: Anpassa

en: Custom style editor
sv_SE: Redigera anpassade stilar

en: Animation used for transition between slides
sv_SE: Animering för bildövergångar

en: Slide
sv_SE: Bildspelsbild

en: Fade
sv_SE: Tona

en: Animation
sv_SE: Animering

en: Number of seconds the slide takes to slide in
sv_SE: Antal sekunder för bilden att glida in

en: Number of seconds the description takes to slide in
sv_SE: Antal sekunder innan beskrivningen visas

en: Seconds between changing slides
sv_SE: Antal sekunder mellan bilder

en: Number of slides to fit into one slide
sv_SE: Antal bilder som får plats i en serie

en: Display
sv_SE: Visa

en: Width of the slideshow, set to parent&#39;s width on 0
sv_SE: Bredd för bildspel, satt till parent&#39;s bredd om 0

en: Height of the slideshow
sv_SE: Höjd på bildspelet

en: Height of the description boxes
sv_SE: Höjd på beskrivningsyta

en: Fit image into slide (stretching it)
sv_SE: Anpassa bild till bildspelsytan (sträck ut)

en: Show title and description
sv_SE: Visa titel och beskrivning

en: Hide description box, it will pop up when a mouse hovers over the slide
sv_SE: Dölj beskrivning, visas vid mus-över

en: Automatically slide to the next slide
sv_SE: Byt automatiskt till nästa bild

en: Control
sv_SE: Kontroll

en: Return to the beginning of the slideshow after last slide
sv_SE: Återgå till början av bildspelet efter sista bilden

en: Activate buttons (so the user can scroll through the slides)
sv_SE: Aktivera knappar (för att gå mellan bilder)

en: Show control panel (play and pause button)
sv_SE: Visa kontrollpanel (spela/pausa-knappar)

en: Slideshows
sv_SE: Bildspel

en: Slideshow
sv_SE: Bildspel

en: Add New Slideshow
sv_SE: Lägg till nytt bildspel

en: Edit slideshow
sv_SE: Redigera bildspel

en: New slideshow
sv_SE: Nytt bildspel

en: View slideshow
sv_SE: Visa bildspel

en: Search slideshows
sv_SE: Sök bildspel

en: No slideshows found
sv_SE: Hittade inga bildspel

en: Slides List
sv_SE: Bildspelslista

en: Slideshow Style
sv_SE: Bildspelsstil

en: Slideshow Settings
sv_SE: Inställningar för bildspel

en: Insert
sv_SE: Infoga

en: Add slides to this slideshow by using one of the buttons above.
sv_SE: Lägg till bilder genom knapparna ovan.

en: No slideshow selected.
sv_SE: Inget bildspel valt.

en: More results loaded
sv_SE: Fler sökresultat laddade

en: Load more results
sv_SE: Ladda fler resultat

en: No images were found, click here to upload some.
sv_SE: Inga bilder hittades, klicka här för att ladda upp.

en: Are you sure you want to delete this slide?
sv_SE: Vill du verkligen radera denna bildspelsbild?

en: Insert image slide
sv_SE: Infoga bild

en: Maximum width. When maximum width is 0, maximum width is ignored
sv_SE: Maximal bredd (0 för att ignorera)

en: http://en.wikipedia.org/wiki/Aspect_ratio_(image)
sv_SE: http://sv.wikipedia.org/wiki/Bildformat_(film)

en: More info
sv_SE: Mer info

en: Proportional relationship%s between slideshow's width and height (width:height)
sv_SE: Proportionell relation%s mellan bredd och höjd (bredd:höjd)

en: Slideshow's height
sv_SE: Bildspelets höjd

en: Image behaviour
sv_SE: Bildplacering

en: Shrink slideshow's height when width shrinks
sv_SE: Minska bildspelets höjd när bredden minskas

en: Enable responsiveness (Shrink slideshow's width when page's width shrinks)
sv_SE: Anpassa bildspelets bredd till sidbredden

en: Hide description box, pop up when mouse hovers over
sv_SE: Dölj beskrivnng, visas vid mus-över

en: Pause slideshow when mouse hovers over
sv_SE: Pausa bildspelet vid mus-över

en: Activate navigation buttons
sv_SE: Aktivera navigeringsknappar

en: Hide navigation buttons, show when mouse hovers over
sv_SE: Dölj navigeringsknappar, visa vid mus-över

en: Activate pagination
sv_SE: Aktivera sidnumrering

en: Hide pagination, show when mouse hovers over
sv_SE: Dölj sidnumrering, visa vid mus-över

en: Activate control panel (play and pause button)
sv_SE: Aktivera kontrollpanel (spela/pausa-knapp)

en: Hide control panel, show when mouse hovers over
sv_SE: Göm kontrollpanel, visa när mus-över

en: Wait until the next slide has loaded before showing it
sv_SE: Visa inte nästa bild förrän den är laddad

en: Show a loading icon until the first slide appears
sv_SE: Visa en vänteikon innan den första bilden laddats

en: Randomize slides
sv_SE: Visa i slumpmässig ordning

en: Avoid content filter (disable if '%s' is shown)
sv_SE: Undvik innehållsfilter (inaktivera om '%s' visas)

en: Slide Left
sv_SE: Animera vänster

en: Slide Right
sv_SE: Animera höger

en: Slide Up
sv_SE: Animera uppåt

en: Slide Down
sv_SE: Animera nedåt

en: Direct Fade
sv_SE: Tona direkt

en: Random Animation
sv_SE: Slumpmässigt

en: Natural and centered
sv_SE: Naturlig och centrerad

en: Crop to fit
sv_SE: Beskär och anpassa

en: Stretch to fit
sv_SE: Sträck ut och anpassa

en: Miscellaneous
sv_SE: Diverse

en: Enables you to show your slideshows in the widget area of your website.
sv_SE: Gör att du kan visa dina bildspel i widget-ytan på din webbsida.

en: Slideshow Widget
sv_SE: Bildspelswidget

en: Default stylesheets
sv_SE: Standardstilmallar

en: Create a new custom style from this style
sv_SE: Skapa en ny anpassad stil baserad på denna stil

en: Customize
sv_SE: Anpassa

en: Custom stylesheets
sv_SE: Anpassa stilmallar

en: Edit this style
sv_SE: Redigera stil

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Delete this style
sv_SE: Radera denna stil

en: Delete
sv_SE: Radera

en: Click 'Customize' to create a new custom stylesheet.
sv_SE: Klicka 'Anpassa' för att skapa en anpassad stilmall.

en: Select a stylesheet to start customizing it.
sv_SE: Välj en stilmall för att börja anpassa den.

en: Title
sv_SE: Titel

en: Style
sv_SE: Stil

en: Note
sv_SE: Anteckning

en: The settings set on this page apply only to newly created slideshows and therefore do not alter any existing ones. To adapt a slideshow's settings, %sclick here.%s
sv_SE: Inställningarna som görs på denna sida appliceras bara på nya bildspel, ej på befintliga bildspel. För att applicera bildspelsinställningar, %sklicka här.%s

en: Default Slideshow Settings
sv_SE: Standardinställningar för bildspel

en: settings
sv_SE: inställningar

en: Default Slideshow Stylesheet
sv_SE: Standardstilmall för bildspel

en: Add slideshows
sv_SE: Lägg till bildspel

en: Edit slideshows
sv_SE: Redigera bildspel

en: Delete slideshows
sv_SE: Radera bildspel

en: User Capabilities
sv_SE: Behörigheter

en: Select the user roles that will able to perform certain actions.
sv_SE: Välj för varje åtgärd vilka användarroller som kan utföra den.

en: Untitled role
sv_SE: Namnlös roll

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Stylesheet location
sv_SE: Placering av stilmall

en: top
sv_SE: överst

en: bottom
sv_SE: nederst

en: Custom Styles
sv_SE: Anpassade stilar

en: To use this slideshow in your website either add this piece of shortcode to your posts or pages
sv_SE: För att använda detta bildspel infogar du koden nedan på dina inlägg eller sidor

en: Or add this piece of code to where ever in your website you want to place the slideshow
sv_SE: Alternativt infoga koden nedan på valfri plats på din webbsida

en: Or go to the %swidgets page%s and show the slideshow as a widget.
sv_SE: Eller gå till %swidgetsidan%s och visa bildspelet som en widget.

en: Default
sv_SE: Standard

en: Text slide
sv_SE: Textruta

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Background color
sv_SE: Bakgrundsfärg

en: Open URL in
sv_SE: Öppna URL i

en: Same window
sv_SE: Samma fönster

en: New window
sv_SE: Nytt fönster

en: Video slide
sv_SE: Video

en: Youtube Video ID
sv_SE: YouTube Video ID

en: Image slide
sv_SE: Bild

en: An error occurred while loading this slide, and it will not be present in the slideshow
sv_SE: Ett fel inträffade när bilden laddades. Den kommer inte att visas i bildspelet

en: Delete slide
sv_SE: Radera bild

en: Custom styles can be created and customized %shere%s.
sv_SE: Personliga anpassningar kan skapas och anpassas %shär%s.

en: Help to keep this plugin free!
sv_SE: Hjälp oss hålla detta tillägg gratis!

en: In order to keep you provided with the newest features, updates and bug fixes, a lot of motivation is required. Therefore I'm kindly asking you to consider making a small donation to the plugin or rating it as 5-stars on Wordpress.org. Thank you in advance!
sv_SE: För att förse dig med dom nyaste funktionerna, supportforum, och bugfixar krävs en stor del motivation. Därför ber jag dig överväga att göra en liten donation till detta tillägg eller poängsätta det som 5-stjärnigt på Wordpress.org. Tack på förhand!

en: Rate on Wordpress.org
sv_SE: Poängsätt på Wordpress.org

en: Frequently Asked Questions (FAQ)
sv_SE: Vanliga frågor (FAQ)

en: Insert a Slideshow
sv_SE: Infoga ett bildspel

en: Insert Slideshow
sv_SE: Infoga bildspel

en: Select a slideshow
sv_SE: Välj bildspel

en: Untitled slideshow
sv_SE: Namnlöst bildspel

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: It seems you haven't created any slideshows yet. %sYou can create a slideshow here!%s
sv_SE: Det verkar som om du inte har skapat några bildspel ännu. %sDu kan skapa ett bildspel här!%s

en: Search
sv_SE: Sök

en: Search images by title or ID
sv_SE: Sök bilder per titel eller ID

en: Don't let search engines follow link
sv_SE: Låt inte sökmotorer följa länkar

en: Alternative text
sv_SE: Alternativtext

en: Text color
sv_SE: Text färg

en: (Leave empty for a transparent background)
sv_SE: (Lämna tomt för genomskinlig bakgrund)

en: Show related videos
sv_SE: Visa relaterade filmer

en: Upload/Manage Images
sv_SE: Ladda upp/Hantera bilder

en: Random Slideshow
sv_SE: Slumpvalt bildspel
