WP Slimstat - en to pl_PL translation catalogue (293 entries)

en: Tracker
pl_PL: Śledzenie

en: Enable Tracking
pl_PL: Włącz śledzenie

en: Tracking Mode
pl_PL: Tryb śledzenia

en: Enable this option to track your users' activity within the admin.
pl_PL: Włącz tę opcję aby śledzić zachowania użytkowników w panelu administracyjnym.

en: WordPress Integration
pl_PL: Integracja z WordPressem

en: Menu Position
pl_PL: Pozycja menu

en: Hits
pl_PL: Kliknięcia

en: Database
pl_PL: Baza danych

en: Retain data for
pl_PL: Przechowuj dane przez

en: Next clean-up on
pl_PL: Data następnego czyszczenia

en: days
pl_PL: dni

en: Enable Privacy Mode
pl_PL: Włącz tryb prywatności

en: Session Duration
pl_PL: Fłogość sesji

en: seconds
pl_PL: sekund

en: Extend Session
pl_PL: Rozszerzanie sesji

en: Enable CDN
pl_PL: Włączenie CDN

en: Filters
pl_PL: Filtry

en: Profiling
pl_PL: Profilowanie

en: Ignore Spammers
pl_PL: Ignorowanie spamu

en: Countries
pl_PL: Kraje

en: User Agents
pl_PL: Przeglądarki

en: Permalinks
pl_PL: Bezpośrednie odnośniki

en: Referring Sites
pl_PL: Strony odsyłające

en: Reports
pl_PL: Raporty

en: Number Format
pl_PL: Format liczb

en: Convert IP Addresses
pl_PL: Konwertowanie adresów IP

en: Functionality
pl_PL: Funkcjonalność

en: Rows to Display
pl_PL: Rzędy do wyświetlenia

en: Specify the number of items in each report.
pl_PL: Określ liczbę rzędów dla każdego raportu

en: Max Results
pl_PL: Maks. wyniki

en: IP Lookup
pl_PL: Przechowywanie IP

en: Miscellaneous
pl_PL: Inne

en: Custom CSS
pl_PL: Własny CSS

en: Show User Agent
pl_PL: Wyświetla dane przeglądarki

en: Restrict Authors
pl_PL: Ograniczenia dla autorów

en: Capability
pl_PL: Uprawnienie

en: Whitelist
pl_PL: Biała lista

en: Settings
pl_PL: Ustawienia

en: Maintenance
pl_PL: Konserwacja

en: Add-ons
pl_PL: Dodatki

en: Data Maintenance
pl_PL: Przechowywanie danych

en: Delete pageviews where
pl_PL: Usuń osłony jeśli

en: equals
pl_PL: Znak równości

en: is not equal to
pl_PL: jest różne od

en: contains
pl_PL: zawiera

en: is included in
pl_PL: zawiera się w

en: does not contain
pl_PL: nie zawiera

en: starts with
pl_PL: zaczyna się

en: ends with
pl_PL: kończy się

en: sounds like
pl_PL: brzmi jak

en: is greater than
pl_PL: jest większe niż

en: is less than
pl_PL: jest mniejsze niż

en: matches
pl_PL: pasuje

en: does not match
pl_PL: nie pasuje

en: is empty
pl_PL: jest puste

en: is not empty
pl_PL: nie jest puste

en: Apply
pl_PL: Zastosuj

en: Are you sure you want to PERMANENTLY delete these records from your database?
pl_PL: Jesteś pewny, że chcesz całkowicie usunąć WSZYSTKIE rekordy z bazy danych?

en: Are you sure you want to PERMANENTLY DELETE ALL the records from your database?
pl_PL: Jesteś pewny, że chcesz CAŁKOWICIE USUNĄĆ WSZYSTKIE rekordy z bazy danych?

en: Improve Performance
pl_PL: Popraw szybkość działania

en: Please note that you will need about 30% more DB space to store the extra information required.
pl_PL: Zwróć uwagę, że będziesz potrzebować ok 30% więcej miejsca.

en: Save DB Space
pl_PL: Oszczędzanie miejsca w bazie danych

en: Import
pl_PL: Importuj

en: Are you sure you want to OVERWRITE your current settings?
pl_PL: Jesteś pewny, że chcesz NADPISAĆ aktualne ustawienia?

en: Database Information
pl_PL: Informacje o bazie danych

en: Engine
pl_PL: Silnik

en: switch to InnoDB
pl_PL: zmiań na InnoDB

en: records
pl_PL: rekordy

en: Add-on
pl_PL: Dodatki

en: Description
pl_PL: Opis

en: Load
pl_PL: Ładowanie

en: Today
pl_PL: Dzisiaj

en: Yesterday
pl_PL: Wczoraj

en: Last 7 Days
pl_PL: Ostatnie 7 dni

en: Date Range
pl_PL: Zakres dat

en: Hour
pl_PL: Godziny

en: Day
pl_PL: Dzień

en: Month
pl_PL: Miesiąc

en: Year
pl_PL: Rok

en: Reset Filters
pl_PL: Resetuj filtry

en: Reset All
pl_PL: Resetuj Wszystko

en: Human
pl_PL: Człowiek

en: Bot/Crawler
pl_PL: Bot

en: Mobile Device
pl_PL: Urządzenie mobilne

en: Syndication Reader
pl_PL: Czytnik RSS

en: No data to display
pl_PL: Brak danych

en: Date and Time
pl_PL: Data i godzina

en: Originating IP
pl_PL: Tworzenie IP

en: Open this URL in a new window
pl_PL: Otwórz adres w nowym oknie

en: Local search results page
pl_PL: Lokalna strona z wynikami wyszukiwania

en: Search Terms
pl_PL: Wyszukiwane frazy

en: Open this referrer in a new window
pl_PL: Otwórz odsyłającego w nowym oknie

en: Content Type
pl_PL: Typ treści

en: Open this outbound link in a new window
pl_PL: Otwórz link w nowym oknie

en: Browser
pl_PL: Przeglądarka

en: Country Code
pl_PL: Kod kraju

en: IP Address
pl_PL: Adresy IP

en: Language Code
pl_PL: Kod języka

en: Operating System
pl_PL: System operacyjny

en: Permalink
pl_PL: Bezpośredni odnośnik

en: Referer
pl_PL: Odsyłający

en: Outbound Link
pl_PL: Link zewnętrzny

en: Page Speed
pl_PL: Szybkość strony

en: -- Advanced filters --
pl_PL: -- Filtry zaawansowane --

en: Browser Version
pl_PL: Wersja przeglądarki

en: Browser Type
pl_PL: Typ przeglądarki

en: User Agent
pl_PL: Przeglądarka

en: Coordinates
pl_PL: Współrzędne

en: Annotations
pl_PL: Adnotacje

en: Post Author
pl_PL: Autor wpisu

en: Post Category ID
pl_PL: ID kategorii wpisu

en: Resource Content Type
pl_PL: Rodzaj treści źródła

en: Resource ID
pl_PL: ID zasobu

en: Screen Width
pl_PL: Szerokość ekranu

en: Screen Height
pl_PL: Wysokość ekranu

en: Viewport Size
pl_PL: Wielkość ekranu

en: Visit ID
pl_PL: ID wizyty

en: is between (x,y)
pl_PL: jest pomiędzy (x,y)

en: Minute
pl_PL: Minuta

en: hours
pl_PL: godziny

en: minutes
pl_PL: minut

en: Language
pl_PL: Język

en: Metric
pl_PL: Metryczne

en: Value
pl_PL: Wartość

en: Notes
pl_PL: Notatki

en: Event ID
pl_PL: ID wydarzenia

en: Type
pl_PL: Rodzaj

en: Event Description
pl_PL: Opis wydarzenia

en: Event Coordinates
pl_PL: Współrzędne wydarzenia

en: Dataset Size
pl_PL: Rozmiar zestawu danych

en: DB Size
pl_PL: Rozmiar danych w bazie

en: Tracking Enabled
pl_PL: Włącz śledzenie

en: Javascript Mode
pl_PL: Tryb JavaScript

en: Tracking Browser Caps
pl_PL: Śledzenie możliwości przeglądarek

en: Auto purge
pl_PL: Czyszczenie danych po

en: Off
pl_PL: Wyłącz

en: Oldest pageview
pl_PL: Najstarsza wizyta

en: No visits
pl_PL: Brak wizyt

en: Geolocation
pl_PL: Geolokalizacja

en: Pageviews
pl_PL: Odsłony

en: Days in Range
pl_PL: Dni w zakresie

en: Average Daily Pageviews
pl_PL: Średnia dzienna liczba odsłon

en: From Search Results
pl_PL: Z wyników wyszukiwania

en: Visitors who landed on your site after searching for a keyword on Google, Yahoo, etc.
pl_PL: Użytkownicy, którzy trafili na Twoją stronę z wyszukiwarki, np. Google.

en: Unique IPs
pl_PL: Unikalne IP

en: Used to differentiate between multiple requests to download a file from one internet address (IP) and requests originating from many distinct addresses
pl_PL: Używane jest do rozróżnienia między różnymi żądaniami pobrania pliku z jednego adresu IP i żądanimi generowanymi przez różne adresy

en: Last 30 minutes
pl_PL: Ostatnie 30 minut

en: Unique Referrers
pl_PL: Unikalni odsyłający

en: A referrer (or referring site) is the site that a visitor previously visited before following a link to your site.
pl_PL: Odsyłający (lub strona odsyłająca) to taka strona, którą użytkownik przeglądał wcześniej, tuż przed wejściem na Twoją stronę.

en: Direct Pageviews
pl_PL: Odsłony bezpośrednie

en: Visitors who visited the site by typing the URL directly into their browser. <em>Direct</em> can also refer to the visitors who clicked on the links from their bookmarks/favorites, untagged links within emails, or links from documents that don't include tracking variables.
pl_PL: Użytkownicy, którzy odwiedzili Twoją stroną wpisując jej adres bezpośrednio w przeglądarce.

en: From a search result
pl_PL: Z wyników wyszukiwania

en: Visitors who came to your site via searches on Google or some other search engine.
pl_PL: Użytkownicy, któzy trafili na Twoją stronę z przeglądarki, np. Google lub innej.

en: Unique Landing Pages
pl_PL: Unikalne strony wejścia

en: The first page that a user views during a session. This is also known as the <em>entrance page</em>. For example, if they search for 'Brooklyn Office Space,' and they land on your home page, it gets counted (for that visit) as a landing page.
pl_PL: Pierwsza strona którą widzi użytkowniw w trakcie sesji. Nazywana jest także <em>stroną wejścia</em>. Np. jeżeli ktoś szuka 'biura na brooklynie' i trafi na Twoją stronę główną zalicza się to jako strona wejścia.

en: Bounce Pages
pl_PL: Strony odrzuceń

en: New Visitors Rate
pl_PL: Procent nowych odwiedzających

en: Currently from search engines
pl_PL: Aktualnie w wyszukiwarkach

en: Visitors who visited the site in the last 5 minutes coming from a search engine.
pl_PL: Użytkownicy, któzy odwiedzili stronę w ciągu ostatnich 5 minut, przechodząc na nią z wyszukiwarki.

en: 0 - 30 seconds
pl_PL: 0 - 30 sekund

en: 31 - 60 seconds
pl_PL: 31 - 60 sekund

en: 1 - 3 minutes
pl_PL: 1 - 3 minut

en: 3 - 5 minutes
pl_PL: 3 - 5 minut

en: 5 - 7 minutes
pl_PL: 5 - 7 minut

en: 7 - 10 minutes
pl_PL: 7 - 10 minut

en: More than 10 minutes
pl_PL: Więcej niż 10 minut

en: It includes only traffic generated by human visitors.
pl_PL: Zawiera ruch generowany wyłączeni przez ludzi.

en: Bounce rate
pl_PL: Procent odrzuceń

en: Known visitors
pl_PL: Znani odwiedzający

en: Bots
pl_PL: Boty

en: Longest visit
pl_PL: Najdłuższa wizyta

en: hits
pl_PL: kliknięć

en: Content Items
pl_PL: Elementy treści

en: This value includes not only posts, but also custom post types, regardless of their status
pl_PL: Ta wartość zawiera nie tylko wpisy, ale także własne wpisy bez względu na ich status

en: Posts
pl_PL: Wpisy

en: Pages
pl_PL: Strony

en: Attachments
pl_PL: Załączniki

en: Revisions
pl_PL: Wersje wpisu

en: Comments
pl_PL: Komentarze

en: Avg Comments per Post
pl_PL: Średnia komentarzy na wpis

en: Avg Server Latency
pl_PL: Opóźnienie opóźnienie serwera

en: Chart controls
pl_PL: Korzystanie z wykresu

en: Use your mouse wheel to zoom in and out
pl_PL: Użyj przycisku przewijania w myszce aby przybliżać i oddalać

en: While zooming in, drag the chart to move to a different area
pl_PL: W momencie przybliżenia, możesz przesuwać wykres, aby zobaczyć inne jego fragmenty.

en: Color codes
pl_PL: Kody kolorów

en: Known Visitor
pl_PL: Znany odwiedzający

en: Known Users
pl_PL: Znani użytkownicy

en: Other Humans
pl_PL: Inni użytkownicy

en: Bot or Crawler
pl_PL: Bot

en: About Slimstat
pl_PL: O Slimstat

en: Currently Online
pl_PL: Aktualnie online

en: Recent Search Terms
pl_PL: Ostatnio wyszukiwane frazy

en: Top Known Visitors
pl_PL: Najczęściej odwiedzający

en: Top Search Terms
pl_PL: Najczęściej wyszukiwane frazy

en: Top Countries
pl_PL: Kraje

en: Rankings
pl_PL: Rankingi

en: Top Language Families
pl_PL: Najczęstsze języki

en: Human Visits
pl_PL: Odwiedziny

en: Visits
pl_PL: Odwiedziny

en: Audience Overview
pl_PL: Podsumowanie

en: Top Languages
pl_PL: Najczęstsze języki

en: Top Browsers
pl_PL: Najczęśtsze przeglądarki

en: Top Service Providers
pl_PL: Najczęstsi dostawcy internetu

en: Top Operating Systems
pl_PL: Najczęstsze systemy operacyjne

en: Top Screen Resolutions
pl_PL: Rozdzielczości ekranów

en: Top Viewport Sizes
pl_PL: Najczęstsze wielkości ekranu

en: Browser Capabilities
pl_PL: Możliwości przeglądarki

en: Visit Duration
pl_PL: Długość wizyty

en: Recent Countries
pl_PL: Ostatnie kraje

en: Recent Viewport Sizes
pl_PL: Ostatnie wielkości ekranu

en: Recent Operating Systems
pl_PL: Ostatnie systemy operacyjne

en: Recent Browsers
pl_PL: Ostatnie przeglądarki

en: Recent Languages
pl_PL: Ostatnie języki

en: Top Browser Families
pl_PL: Najczęstsze rodziny przeglądarek

en: Top OS Families
pl_PL: Najczęstsze systemy operacyjne

en: Recent Users
pl_PL: Ostatni użytkownicy

en: Top Users
pl_PL: Najaktywniejsi użytkownicy

en: Traffic Sources
pl_PL: Źródła odwiedzin

en: Domains
pl_PL: Domeny

en: Traffic Summary
pl_PL: Podsumowanie ruchu

en: Top Referring Search Engines
pl_PL: Najczęściej stosowane wyszukiwarki

en: Recent Outbound Links
pl_PL: Ostatnie wyjścia poza stronę

en: Recent Posts
pl_PL: Ostatnie treści

en: Recent Feeds
pl_PL: Ostatnie pobrania RSS

en: Recent Pages Not Found
pl_PL: Ostatnie nie znalezione strony

en: Recent Internal Searches
pl_PL: Ostatnie wyszukania wewnętrzne

en: Top Categories
pl_PL: Najlepsze kategorie

en: Top Downloads
pl_PL: Najwięcej pobrań

en: Recent Events
pl_PL: Ostatnie zdarzenia

en: Top Posts
pl_PL: Najlepsze wpisy

en: Top Events
pl_PL: Najczęstsze wydarzenia

en: Top Internal Searches
pl_PL: Najczęstsze wyszukania wewnętrzne

en: Recent Categories
pl_PL: Ostatnie kategorie

en: Top Pages Not Found
pl_PL: Najczęstsze nie znalezione strony

en: Top Authors
pl_PL: Najlepsi autorzy

en: Top Tags
pl_PL: Najlepsze tagi

en: Recent Downloads
pl_PL: Ostatnie pobrania

en: Top Outbound Links
pl_PL: Najczęstsze linki zewnętrzne

en: Your Website
pl_PL: Twoja strona

en: Top Bounce Pages
pl_PL: Najczęstsze strony odrzuceń

en: Top Exit Pages
pl_PL: Najczęstsze strony wyjścia

en: Top Entry Pages
pl_PL: Najczęstsze strony wejścia

en: World Map
pl_PL: Mapa odwiedzin

en: Refresh
pl_PL: Odśwież

en: Results %s - %s of %s
pl_PL: Wybierz %s - %s z %s

en: Refresh in
pl_PL: Odśwież co

en: Category ID
pl_PL: ID kategorii

en: Code
pl_PL: Kod

en: Referrer
pl_PL: Odsyłający

en: Date
pl_PL: Data

en: Alexa World Rank
pl_PL: Światowy ranking Alexa

en: Alexa Country Rank
pl_PL: Ranking krajowy Lexa

en: Alexa Popularity
pl_PL: Popularność Alexa

en: src
pl_PL: źródło

en: serp
pl_PL: pozycja

en: Go to the referring page
pl_PL: Przejdź do strony odsyłającej

en: Remove filter for
pl_PL: Usuń filtr dla

en: Save
pl_PL: Zapisz

en: Access Log
pl_PL: Dziennik dostępu

en: Overview
pl_PL: Podsumowanie

en: Audience
pl_PL: Odwiedzający

en: Site Analysis
pl_PL: Analiza

en: Slimstat
pl_PL: Statystyki

en: Customize
pl_PL: Własny CSS

en: Show on screen
pl_PL: Pokaż na ekranie

en: Save Changes
pl_PL: Zapisz zmiany

en: There was an error updating the following options:
pl_PL: W trakcie aktualizacji następujących opcji wystąpił bład:

en: Your changes have been saved.
pl_PL: Twoje zmiany zostały zapisane.

en: Definitions
pl_PL: Definicje

en: Pageview
pl_PL: Odsłony

en: (Human) Visit
pl_PL: Odwiedziny (ludzi)

en: A period of interaction between a visitor's browser and your website, ending when the browser is closed or when the user has been inactive on that site for 30 minutes
pl_PL: Czas interakcji między przeglądarką odwiedzających a stroną, kończący się po zamknięciu przeglądarki lub gdy użytkownik nie był aktywny przez co 30 minut/

en: Unique IP
pl_PL: Unikalne IP

en: Direct Traffic
pl_PL: Odsłony bezpośrednie

en: Search Engine
pl_PL: Wyszukiwarki

en: Keywords used by your visitors to find your website on a search engine
pl_PL: Słowa kluczowe, dzięki którym znajdują Twoją stronę

en: Basic Filters
pl_PL: Podstawowe filtry

en: User agent (Firefox, Chrome, ...)
pl_PL: Przeglądarka (Firefox, Chrome, ...)

en: 2-letter code (us, ru, de, it, ...)
pl_PL: 2-znakowy kod (us, ru, de, it, ...)

en: Visitor's public IP address
pl_PL: Pubnliczny adres IP odwiedzającego

en: URL accessed on your site
pl_PL: URL odwiedzanych stron

en: Complete address of the referrer page
pl_PL: Kompletny adres strony odsyłającej

en: Visitor's Name
pl_PL: Nazwy użytkowników

en: Advanced Filters
pl_PL: Filtry zaawansowane

en: user agent version (9.0, 11, ...)
pl_PL: wersja przeglądarki (9.0, 11, ...)

en: 1 = search engine crawler, 2 = mobile device, 3 = syndication reader, 0 = all others
pl_PL: 1 = bot wyszukiwarki, 2 = urządzenie mobilne, 3 = czytnik RSS, 0 = pozostali

en: Pageview Attributes
pl_PL: Atrybuty odsłon

en: ID of the category/term associated to the resource, when available
pl_PL: ID kategorii/ terminu powiązanego z tym elementem

en: visitor's originating IP address, if available
pl_PL: adres IP odwiedzającego, jeśli jest dostępny

en: Screen Resolution
pl_PL: Rozdzielczość ekranu

en: viewport width and height (1024x768, 800x600, ...)
pl_PL: wysokość i szerokość ekranu (1024x768, 800x600, ...)

en: Date Filters
pl_PL: Flitry daty

en: SERP Position
pl_PL: Pozycja SERP
