WP Rocket 3.4 - en to it_IT translation catalogue (562 entries)

en: %1$d %2$s optimized.
it_IT: %1$d %2$s ottimizzati.

en: %1$s %2$s requires at least PHP %3$s to function properly. To use this version, please ask your web host how to upgrade your server to PHP %3$s or higher. If you are not able to upgrade, you can rollback to the previous version by using the button below.
it_IT: %1$s%2$s richiede almeno PHP %3$s per funzionare correttamente. Per usare questa versione, chiedi al tuo hosting di aggiornare il tuo server a PHP %3$s o superiore. Se non ti è possibile fare questo aggiornamento, puoi tornare alla versione precedente usando il bottone qui sotto.

en: %1$s Minification is currently activated in <strong>Autoptimize</strong>. If you want to use %2$s’s minification, disable those options in Autoptimize.
it_IT: %1$s La minificazione è al momento attivata da <strong>Autoptimize</strong>. Se vuoi usare la minificazione di %2$s, disattiva quella di Autoptimize.

en: %1$s is good to go! %2$sTest your load time%4$s, or visit your %3$ssettings%4$s.
it_IT: %1$s è pronto a partire! %2$sFai un test della velocità di caricamento%4$s, o verifica le tue %3$simpostazioni%4$s.

en: %1$s%2$s Add-on%3$s is currently enabled. Configuration of the CDN settings is not required for %2$s to work on your site. | %1$s%2$s Add-ons%3$s are currently enabled. Configuration of the CDN settings is not required for %2$s to work on your site.
it_IT[0]: L' %1$sAdd-on %2$s%3$s al momento è abilitato. La configurazione delle impostazioni del CDN non è richiesta affinché %2$s funzioni sul tuo sito.
it_IT[1]: Gli %1$sAdd-on %2$s%3$s al momento sono abilitati. La configurazione delle impostazioni del CDN non è richiesta affinché %2$s funzioni sul tuo sito.

en: %1$s: A custom permalink structure is required for the plugin to work properly. %2$sGo to permalinks settings%3$s
it_IT: %1$s: È necessario impostare una struttura dei permalink personalizzata per far funzionare correttamente il plugin. %2$sVai alle impostazioni dei permalink%3$s

en: %1$sCache for query strings%2$s enables you to force caching for specific GET parameters.
it_IT: %1$sLa cache per le query string%2$s permette di forzare la memorizzazione in cache di specifici parametri GET.

en: %1$sDelete the file%2$s.
it_IT: %1$sCancella il file%2$s.

en: %1$sDownload the file%2$s.
it_IT: %1$sScarica il file%2$s.

en: %1$sMobile cache%2$s works safest with both options enabled. When in doubt, keep both.
it_IT: L’opzione %1$sCache dispositivi mobili %2$s funziona meglio quando entrambe le opzioni sono attive. In caso di dubbio, mantienile entrambe.

en: %1$sNote:%2$s None of these options will be applied if this post has been excluded from cache in the global cache settings.
it_IT: %1$sNota:%2$s Nessuna di queste opzioni verrà applicata se questo post è stato precedentemente escluso dalla cache nelle opzioni generali.

en: %1$sReturn to WP Rocket%2$s or %3$sgo to Plugins page%2$s
it_IT: %1$sTorna a WP Rocket%2$s o %3$svai alla pagina dei Plugin%2$s

en: %1$sSimpleXML PHP extension%2$s is not enabled on your server. Please contact your host to enable it before running sitemap-based cache preloading.
it_IT: %1$sL'estensione PHP SimpleXML%2$s non è abilitata sul tuo server. Contatta il tuo host per abilitarla prima di attivare il precaricamento della cache basato sulla sitemap.

en: %1$sUser cache%2$s is great when you have user-specific or restricted content on your website.
it_IT: %1$sCache utente%2$s è l’opzione perfetta per i siti web che includono contenuto dedicato ai soli utenti registrati.

en: %1$sWP ROCKET%2$s created %3$sIMAGIFY%4$s %1$sfor best-in-class image optimization.%2$s
it_IT: %1$sWP ROCKET%2$sha creato %3$sIMAGIFY%4$s%1$sper un'ottimizzazione immagini che è la migliore della categoria.%2$s

en: %s Update Rollback
it_IT: Tornare all'aggiornamento %s

en: %s cannot configure itself due to missing writing permissions.
it_IT: %s non può configurarsi perché mancano dei permessi di scrittura.

en: %s could not modify the .htaccess file due to missing writing permissions.
it_IT: %s non ha potuto modificare il file .htaccess perché mancano i permessi di scrittura.

en: %s draft in your database. | %s drafts in your database.
it_IT[0]: %s bozza nel tuo database.
it_IT[1]: %s bozze nel tuo database.

en: %s expired transient in your database. | %s expired transients in your database.
it_IT[0]: %s transient scaduto nel tuo database.
it_IT[1]: %s transient scaduti nel tuo database.

en: %s revision in your database. | %s revisions in your database.
it_IT[0]:  %s revisione nel tuo database.
it_IT[1]: %s revisioni nel tuo database.

en: %s spam comment in your database. | %s spam comments in your database.
it_IT[0]: %s  commento spam nel tuo database.
it_IT[1]: %s commenti spam nel tuo database.

en: %s table to optimize in your database. | %s tables to optimize in your database.
it_IT[0]:  %s tavola da ottimizzare nel tuo database.
it_IT[1]: %s tavole da ottimizzare nel tuo database.

en: %s transient in your database. | %s transients in your database.
it_IT[0]: %s transient nel tuo database.
it_IT[1]: %s transient nel tuo database.

en: %s trashed comment in your database. | %s trashed comments in your database.
it_IT[0]: %s commento cestinato nel tuo database.
it_IT[1]: %s commenti cestinati nel tuo database.

en: %s trashed post in your database. | %s trashed posts in your database.
it_IT[0]: %s articolo cestinato nel tuo database.
it_IT[1]: %s articoli cestinati nel tuo database.

en: %s: Cache cleared.
it_IT: %s: Cache cancellata.

en: %s: Post cache cleared.
it_IT: %s: Cache dell'articolo cancellata.

en: %s: Term cache cleared.
it_IT: %s: Cache del termine cancellata.

en: %s: User cache cleared.
it_IT: %s: Cache utente cancellata.

en: <br>Cart, checkout and "my account" pages set in <strong>%1$s%2$s%3$s</strong> will be detected and never cached by default.
it_IT: <br>Le pagine del carrello, pagamento e ”mio account” predefinite da <strong>%1$s%2$s%3$s</strong> verranno identificate ed escluse automaticamente dalla cache.

en: <strong>%1$s</strong> has not been deactivated due to missing writing permissions.<br>
    Make <strong>%2$s</strong> writeable and retry deactivation, or force deactivation now:
it_IT: <strong>%1$s</strong> non è stato disattivato perché mancano i permessi di scrittura necessari.<br>
    Rendi <strong>%2$s</strong> riscrivibile e riprova a disattivare, o forza la disattivazione ora:

en: <strong>%s</strong>: One or more plugins have been enabled or disabled, clear the cache if they affect the front end of your site.
it_IT: <strong>%s</strong>: Uno o più plugin sono stati abilitati o disabilitati: cancella la cache se vedi qualche problema di visualizzazione sul tuo sito.

en: <strong>%s</strong>: The following plugins are not compatible with this plugin and may cause unexpected results:
it_IT: <strong>%s</strong>: I seguenti plugin non sono compatibili con questo plugin e possono causare risultati indesiderati:

en: <strong>3rd Party:</strong> Use either the full URL path or only the domain name, to exclude external JS. %1$sMore info%2$s
it_IT: <strong>Esterni:</strong>Per escludere i JS esterni, usa il percorso URL completo oppure solo il nome dominio. %1$sPiù info%2$s

en: <strong>Internal:</strong> The domain part of the URL will be stripped automatically. Use (.*).js wildcards to exclude all JS files located at a specific path.
it_IT: <strong>Per gli interni:</strong>la parte di URL che contiene il dominio verrà eliminata automaticamente. Usa i caratteri jolly (.*).js per escludere tutti i file JS collocati in uno specifico percorso.

en: <strong>It is a temporary deactivation.</strong> I am just debugging an issue.
it_IT: <strong>È una disattivazione temporanea.</strong> Sto solo facendo il debug di un problema.

en: <strong>JS</strong> files with Deferred Loading JavaScript
it_IT: File <strong>JS</strong> con caricamento JavaScript differito

en: A beta version is usually one that has new features and improvements, but we want to test it a little more before full launch.
it_IT: La Beta è una versione che contiene nuove funzionalità e miglioramenti, ma che vogliamo testare per un po' prima di lanciarla pubblicamente.

en: API key
it_IT: Chiave API

en: Activate Imagify
it_IT: Attiva Imagify

en: Activate Preloading
it_IT: Attiva il precaricamento

en: Activate Rocket Tester
it_IT: Attiva il Rocket Tester

en: Activate Rocket analytics
it_IT: Attiva Rocket Analytics

en: Activate combine CSS
it_IT: Attiva combinazione CSS

en: Activate combine JavaScript
it_IT: Attiva combinazione JavaScript

en: Activate first the %s option.
it_IT: Attiva prima l'opzione %s.

en: Activate minify CSS
it_IT: Attiva minificazione CSS

en: Activate minify JavaScript
it_IT: Attiva minificazione JavaScript

en: Activate sitemap-based cache preloading
it_IT: Attiva il precaricamento della cache basato sulla sitemap

en: Activate these options on this post:
it_IT: Attiva le seguenti opzioni su questo articolo:

en: Active plugins:
it_IT: Plugin attivi:

en: Add CNAME
it_IT: Aggiungi CNAME

en: Add URL
it_IT: Aggiungi URL

en: Add more features
it_IT: Aggiungi più funzioni

en: Add-on status
it_IT: Stato dei componenti aggiuntivi

en: Add-ons
it_IT: Add-on

en: Advanced
it_IT: Avanzate

en: Advanced Rules
it_IT: Comandi avanzati

en: Affected file/folder: %s
it_IT: File/cartella interessata: %s

en: All URLs of static files (CSS, JS, images) will be rewritten to the CNAME(s) you provide.
it_IT: Tutti gli URL dei file statici (CSS, JS, immagini) verranno riscritti con i CNAME(s) indicati qui sotto.

en: All files
it_IT: Tutti i file

en: All in One SEO XML sitemap
it_IT: Sitemap XML di All in One SEO

en: All languages
it_IT: Tutte le lingue

en: All transients
it_IT: Tutti i transient

en: Always Purge URL(s)
it_IT: Purga sempre questi URL:

en: An unexpected error occurred. Something may be wrong with WP-Rocket.me or this server&#8217;s configuration. If you continue to have problems, <a href="%s">contact support</a>.
it_IT: Si è verificato un errore imprevisto. Potrebbe esserci qualcosa che non va su  wp-rocket.me o nella configurazione di questo server. Se il problema persiste, <a href="%s">contatta il servizio di supporto</a>.

en: Anonymized WP Rocket settings:
it_IT: Impostazioni WP Rocket anonime:

en: Apply safe mode
it_IT: Applica modalità sicura

en: Ask support
it_IT: Chiedi al supporto

en: Auto Drafts
it_IT: Bozze automatiche

en: Automatic cleanup
it_IT: Pulizia automatica

en: Automatically enhances your Cloudflare configuration for speed, performance grade and compatibility.
it_IT: Migliora automaticamente la configurazione del tuo Cloudflare in termini di velocità, valutazione della performance e compatibilità.

[ctx: Avada]
en: Lazyload for images is currently activated in Avada. If you want to use WP Rocket’s LazyLoad, disable this option in Avada.
it_IT: In questo momento il Lazyload per le immagini è attivo su Avada. Se vuoi usare il Lazyload di WP Rocket, disattiva l'opzione di Avada.

en: Backup your database before you run a cleanup!
it_IT: Fai un backup del tuo database prima di realizzare una pulizia!

en: Basic
it_IT: Base

en: Basic Settings
it_IT: Opzioni di base

en: Basic cache options
it_IT: Opzioni cache di base

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
it_IT: Prima di poter caricare il tuo file di importazione, è necessario correggere il seguente errore:

en: Behavior in backend
it_IT: Comportamento nel backend

en: Behavior in frontend
it_IT: Comportamento nel frontend

en: Behavior in post editor
it_IT: Comportamento nell'editor dei post

en: Below is a detailed view of all data WP Rocket will collect <strong>if granted permission.</strong>
it_IT: Qui sotto trovi una lista dettagliata dei dati che WP Rocket raccoglierà, <strong>se vorrai dargli il permesso di farlo.</strong>

en: Below is a detailed view of all data WP Rocket will collect if granted permission. WP Rocket will never transmit any domain names or email addresses (except for license validation), IP addresses, or third-party API keys.
it_IT: Qui sotto trovi una lista dettagliata dei dati che WP Rocket raccoglierà, se vorrai dargli il permesso di farlo. WP Rocket non trasmetterà nessun nome di dominio o indirizzo email (eccetto che per la validazione della licenza), indirizzi IP o le chiavi API di terze parti.

en: CDN CNAME(s)
it_IT: CNAME(s) del CDN

en: CSS Files
it_IT: File CSS

en: Cache Lifespan
it_IT: Vita utile della cache

en: Cache Query String(s)
it_IT: Cache delle query strings:

en: Cache files older than the specified lifespan will be deleted.<br>Enable %1$spreloading%2$s for the cache to be rebuilt automatically after lifespan expiration.
it_IT: I file di cache più vecchi della vita utile che hai specificato verranno eliminati.<br>Abilita il %1$sprecaricamento%2$s in modo che la cache venga ricostruita automaticamente dopo lo scadere della vita utile.

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Check our tutorial and learn how to measure the speed of your site.
it_IT: Guarda il nostro tutorial e impara a misurare la velocità del tuo sito.

en: Choose a domain from the list
it_IT: Scegliere un dominio dalla lista

en: Choose a file from your computer (maximum size: %s)
it_IT: Scegliere un file dal computer (dimensione massima: %s)

en: Clear Cloudflare cache
it_IT: Cancella la cache Cloudflare

en: Clear all Cloudflare cache files
it_IT: Cancella tutti i file della cache Cloudflare

en: Clear all Sucuri cache files
it_IT: Cancella tutti i file di cache di Sucuri

en: Clear cache
it_IT: Cancella la cache

en: Clear cache after
it_IT: Cancella la cache dopo

en: Clear the Sucuri cache when WP Rocket’s cache is cleared.
it_IT: Cancella la cache Sucuri e la cache WP Rocket allo stesso tempo.

en: Clear this cache
it_IT: Cancella questa cache

en: Clear this post
it_IT: Svuota la cache di questo articolo

en: Click "Apply Safe Mode" to quickly disable LazyLoad, File Optimization, Embeds and CDN options. Then check your site to see if the issue has resolved.
it_IT: Fai clic su "Applica modalità sicura" per disattivare rapidamente le opzioni LazyLoad, Ottimizzazione File, Incorporamenti e CDN. Poi controlla il tuo sito web per verificare che il problema sia risolto.

en: Close
it_IT: Chiudi

[ctx: Cloudflare]
en: Find your API key
it_IT: Trova la tua Chiave API

[ctx: Cloudflare]
en: Global API key:
it_IT: Chiave API Globale:

en: Cloudflare Cache
it_IT: Cache Cloudflare

en: Cloudflare Email and API key are not set
it_IT: L'email e la chiave API di Cloudflare non sono state impostate

en: Cloudflare browser cache error: %s
it_IT: Errore della cache del browser di Cloudflare: %s

en: Cloudflare browser cache set to %s seconds
it_IT: La cache del browser di Cloudflare è impostata su %s secondi

en: Cloudflare cache level error: %s
it_IT: Errore nel livello cache Cloudflare: %s

en: Cloudflare cache level set to %s
it_IT: Livello cache Cloudflare impostato su %s

en: Cloudflare cache purge error: %s
it_IT: Errore durante la pulizia della cache Cloudflare: %s

en: Cloudflare cache successfully purged
it_IT: La cache Cloudflare è stata purgata correttamente

en: Cloudflare credentials
it_IT: Credenziali Clouflare

en: Cloudflare development mode %s
it_IT: Modalità sviluppo Cloudflare %s

en: Cloudflare development mode error: %s
it_IT: Errore modalità sviluppo Cloudflare: %s

en: Cloudflare minification %s
it_IT: Minificazione Cloudflare %s

en: Cloudflare minification error: %s
it_IT: Errore minificazione Cloudflare: %s

en: Cloudflare rocket loader %s
it_IT: Rocket Loader Cloudflare %s

en: Cloudflare rocket loader error: %s
it_IT: Errore del Rocket Loader di Cloudflare: %s

en: Cloudflare settings
it_IT: Impostazioni Cloudflare

en: Combine CSS files <em>(Enable Minify CSS files to select)</em>
it_IT: Combina i file CSS <em>(devi selezionare prima l’opzione Minifica file CSS)</em>

en: Combine CSS merges all your files into 1, reducing HTTP requests. Not recommended if your site uses HTTP/2. %1$sMore info%2$s
it_IT: La combinazione del CSS accorpa tutti i tuoi file in 1, riducendo il numero di richieste HTTP. Non raccomandiamo quest’opzione se il tuo sito usa HTTP/2. %1$sPiù info%2$s

en: Combine Google Fonts files
it_IT: Combina i file Google Fonts

en: Combine JavaScript files <em>(Enable Minify JavaScript files to select)</em>
it_IT: Combina i file JavaScript <em>(devi selezionare prima l’opzione Minifica file JavaScript)</em>

en: Combine JavaScript files combines your site’s internal, 3rd party and inline JS reducing HTTP requests. Not recommended if your site uses HTTP/2. %1$sMore info%2$s
it_IT: Questa opzione combina i file JavaScript interni al tuo sito, quelli di terze parti e i JS inline, riducendo le richieste HTTP. Non raccomandiamo attivarla se il tuo sito usa HTTP/2. %1$sPiù info%2$s

en: Combining Google Fonts will reduce the number of HTTP requests.
it_IT: Combinare i Google Fonts riduce il numero di richieste HTTP.

en: Comments Cleanup
it_IT: Pulizia dei commenti

en: Compress image to make your website faster, all while maintaining image quality.
it_IT: Comprimi le tue immagini per rendere il tuo sito web più veloce, mantenendo intatta la loro qualità.

en: Compress your images
it_IT: Comprimi le tue immagini

en: Congratulations!
it_IT: Congratulazioni!

en: Connection to Cloudflare failed
it_IT: Connessione a Cloudflare fallita

en: Continue to the options to further optimize your site!
it_IT: Vai alle opzioni per continuare a ottimizzare il tuo sito!

en: Control Heartbeat
it_IT: Controlla Heartbeat

en: Control WordPress Heartbeat API
it_IT: Controlla l'API Heartbeat di WordPress

en: Could not get a response from the Sucuri firewall API.
it_IT: Non è stato possibile avere una risposta dall'API del firewall di Sucuri.

en: Create a debug log file.
it_IT: Crea un file registro di debug.

en: Critical CSS for %1$s not generated. Error: %2$s
it_IT: Non è stato possibile generare il CSS critico per %1$s. Errore: %2$s

en: Critical CSS for %s generated.
it_IT: Il CSS critico per %s è stato generato.

en: Critical CSS generation encountered one or more errors.
it_IT: Si sono verificati uno o più errori nella generazione del CSS critico.

en: Critical CSS generation finished for %1$d of %2$d page types.
it_IT: La generazione del CSS critico è terminata per %1$d di %2$d tipi di pagina.

en: Critical CSS generation is currently running: %1$d of %2$d page types completed. (Refresh this page to view progress)
it_IT: La generazione del CSS critico è in corso: %1$d di %2$d tipi di pagina sono stati completati. (Aggiorna la pagina per vedere il progresso)

en: Curl functions are disabled, they are required for the Cloudflare Add-on to work correctly.
it_IT: Le funzioni curl sono disattivate, ma sono obbligatorie affinché l'add-on di Cloudflare funzioni correttamente.

en: Current site language:
it_IT: Lingua corrente del sito:

en: Current theme:
it_IT: Tema corrente:

en: DNS prefetching can make external files load faster, especially on mobile networks
it_IT: Il precaricamento dei DNS può far sì che i file esterni carichino più rapidamente, specialmente sulle reti mobili

en: Daily
it_IT: Giornaliera

en: Dashboard
it_IT: Bacheca

en: Database Cleanup
it_IT: Pulizia del database

en: Database optimization process is complete. Everything was already optimized!
it_IT: Il processo di ottimizzazione del database è completo. Era già tutto ottimizzato!

en: Database optimization process is complete. List of optimized items below:
it_IT: Il processo di ottimizzazione del database è completo. Ecco la lista degli elementi ottimizzati:

en: Database optimization process is running
it_IT: Il processo di ottimizzazione del database è in corso

en: Days
it_IT: Giorni

en: Deactivate
it_IT: Disattiva

en: Debug mode
it_IT: Modalità debug

en: Defer JS
it_IT: JS differito

en: Development mode
it_IT: Modalità sviluppo

en: Disable
it_IT: Disattiva

en: Disable Emoji
it_IT: Disattiva Emoji

en: Disable Emoji will reduce the number of external HTTP requests.
it_IT: Disattivare gli Emoji ridurrà il numero di richieste HTTP esterne.

en: Disable WordPress embeds
it_IT: Disattiva gli incorporamenti WordPress

en: Disabling Heartbeat entirely may break plugins and themes using this API.
it_IT: Disattivare completamente Heartbeat potrebbe compromettere la funzionalità di plugin e temi che usano questa API.

en: Dismiss this notice.
it_IT: Chiudi questa notifica.

en: Do not limit
it_IT: Non limitare

en: Documentation
it_IT: Documentazione

en: Don’t worry, WP Rocket’s page caching and settings will still function correctly.
it_IT: Non ti preoccupare, il caching di pagina di WP Rocket e le altre impostazioni funzioneranno correttamente.

en: Download a backup file of your settings
it_IT: Scarica un file di backup delle tue impostazioni

en: Download settings
it_IT: Scarica impostazioni

en: Download the zip file
it_IT: Scarica il file zip

en: Email address
it_IT: Indirizzo email

en: Embeds
it_IT: Incorporamenti

en: Enable Content Delivery Network
it_IT: Abilita il Content Delivery Network

en: Enable WebP caching
it_IT: Abilita la cache per WebP

en: Enable caching for logged-in WordPress users
it_IT: Abilita la cache per gli utenti connessi a WordPress

en: Enable caching for mobile devices
it_IT: Abilita la cache per i dispositivi mobili

en: Enable for iframes and videos
it_IT: Abilita per iframe e video

en: Enable for images
it_IT: Abilita per le immagini

en: Enable this option if you would like WP Rocket to serve WebP images to compatible browsers. Please note that WP Rocket cannot create WebP images for you. To create WebP images we recommend %1$sImagify%2$s. %3$sMore info%2$s
it_IT: Abilita questa questa opzione se desideri che WP Rocket serva immagini WebP ai browser compatibili. Considera che WP Rocket non creerà le immagini WebP al tuo posto. Per creare immagini WebP ti raccomandiamo %1$sImagify%2$s. %3$sPiù info%2$s

en: Endurance Cache is currently enabled, which will conflict with WP Rocket Cache. Please set the Endurance Cache cache level to Off (Level 0) on the %1$sSettings > General%2$s page to prevent any issues.
it_IT: Endurance Cache è attivo, e questo crea un conflitto con la cache di WP Rocket. Per evitare problemi, imposta il livello di cache di Endurance Cache su Off (livello 0) nella pagina %1$sImpostazioni > Generali%2$s.

en: Error when contacting Sucuri firewall API.
it_IT: C'è stato un errore quando abbiamo provato a contattare l'API del firewall di Sucuri.

en: Error when contacting Sucuri firewall API. Error message was: %s
it_IT: C'è stato un errore quando abbiamo provato a contattare l'API del firewall di Sucuri. Il messaggio di errore era: %s

en: Exclude files from CDN
it_IT: Escludi file dal CDN

en: Excluded CSS Files
it_IT: File CSS esclusi

en: Excluded Inline JavaScript
it_IT: JavaScript Inline esclusi

en: Excluded JavaScript Files
it_IT: Escludere i file JavaScript

en: Expiration Date
it_IT: Data di scadenza

en: Expired transients
it_IT: Transient scaduti

en: Export settings
it_IT: Esporta le impostazioni

en: Fallback critical CSS
it_IT: Percorso critico del CSS alternativo

en: File Optimization
it_IT: Ottimizzazione file

en: Files size: %1$s. Number of entries: %2$s.
it_IT: Dimensioni dei file: %1$s. Numero di voci: %2$s.

en: Finding the Best Settings for Your Site
it_IT: Trova le migliori impostazioni per il tuo sito

en: Fine-tune cache rules
it_IT: Aggiusta regole di caching

en: Follow this <a href="%1$s" target="_blank">tutorial</a>, or contact <a href="%2$s" target="_blank">support</a> to get the engine started.
it_IT: Segui questo <a href=“%1$s” target=“_blank”>tutorial</a>, o contatta il <a href=“%2$s” target=“_blank”>support</a> per avviare i motori.

en: For optimal performance, adding the following lines into your .htaccess is recommended (not required):
it_IT: Per una prestazione ottimale, ti raccomandiamo di aggiungere le seguenti linee nel file .htaccess (ma non è obbligatorio):

en: Force deactivation
it_IT: Forza la disattivazione

en: Frequency
it_IT: Frequenza

en: Frequently Asked Questions
it_IT: Domande più frequenti - FAQ

en: Generate cache files
it_IT: Genera i file di cache

en: Get help, account info
it_IT: Info account e aiuto

en: Getting Started
it_IT: Per iniziare

en: Getting started and how to videos
it_IT: Video tutorial per iniziare con WP Rocket (in inglese)

en: Go back
it_IT: Torna indietro

en: Go to the %1$sWP Rocket settings%2$s page to track progress.
it_IT: Vai alla pagina %1$sImpostazioni WP Rocket%2$s per monitorare il progresso.

en: Got an invalid response from the Sucuri firewall API.
it_IT: Abbiamo ricevuto una risposta non valida dall'API del firewall di Sucuri.

en: Has version %s caused an issue on your website?
it_IT: La versione %1$s ha creato qualche problema sul tuo sito?

en: Hours
it_IT: Ore

en: How Preloading Works
it_IT: Come funziona il precaricamento

en: How to Check if WP Rocket is Caching Your Site
it_IT: Come verificare se WP Rocket sta creando la cache per il tuo sito

en: How to Find the Right JavaScript to Exclude
it_IT: Come trovare il corretto file JavaScript da escludere

en: How to Measure the Speed of Your Site
it_IT: Come misurare la velocità del tuo sito

en: How to correctly measure your website’s loading time
it_IT: Come misurare correttamente il tempo di caricamento del tuo sito web

en: How to measure the load time of your site:<br><a href="https://wp-rocket.me/blog/correctly-measure-websites-page-load-time/?utm_source=wp_plugin&utm_medium=wp_rocket" target="_blank">https://wp-rocket.me/blog/correctly-measure-websites-page-load-time/</a>
it_IT: Come misurare correttamente il tempo di caricamento del tuo sito:<br><a href="https://wp-rocket.me/blog/correctly-measure-websites-page-load-time/?utm_source=wp_plugin&utm_medium=wp_rocket" target="_blank">https://wp-rocket.me/blog/correctly-measure-websites-page-load-time/</a>

[ctx: Hummingbird notice]
en: %1$s %2$sGZIP compression%3$s conflicts with WP Rocket %2$sGZIP compression%3$s
it_IT: La %2$scompressione GZIP%3$s di %1$s entra in conflitto con la %2$sCompression GZIP%3$s di WP Rocket.

[ctx: Hummingbird notice]
en: %1$s %2$sasset optimization%3$s conflicts with WP Rocket %2$sfile optimization%3$s
it_IT: L'%2$sottimizzazione degli asset%3$s di %1$s entra in conflitto con la sezione %2$sOttimizzazione File%3$s di WP Rocket.

[ctx: Hummingbird notice]
en: %1$s %2$sbrowser caching%3$s conflicts with WP Rocket %2$sbrowser caching%3$s
it_IT: La %2$scache del browser%3$s di %1$s entra in conflitto con la %2$scache del browser%3$s di WP Rocket.

[ctx: Hummingbird notice]
en: %1$s %2$sdisable emoji%3$s conflicts with WP Rockets %2$sdisable emoji%3$s
it_IT: L'opzione %2$sDisattiva emoji%3$s di %1$s entra in conflitto con l'opzione %2$sDisattiva emoji%3$s di WP Rocket.

[ctx: Hummingbird notice]
en: %1$s %2$spage caching%3$s conflicts with WP Rocket %2$spage caching%3$s
it_IT: La %2$scache di pagina%3$s di %1$s entra in conflitto con la %2$scache di pagina%3$s di WP Rocket.

[ctx: Hummingbird notice]
en: %1$s %2$sremove query strings%3$s conflicts with WP Rocket %2$sremove query strings%3$s
it_IT: L'opzione %2$sRimuovi queery string%3$s di%1$s entra in conflitto con l'opzione %2$sRimuovi query string%3$s di WP Rocket.

[ctx: Hummingbird notice]
en: Please deactivate the following %s option which conflicts with WP Rocket features: | Please deactivate the following %s options which conflict with WP Rocket features:
it_IT[0]: Disattiva la seguente %s opzione che entra in conflitto con WP Rocket:
it_IT[1]: Disattiva le seguenti %s opzioni che entrano in conflitto con WP Rocket:

en: I agree to share anonymous data with the development team to help improve WP Rocket. %1$sWhat info will we collect?%2$s
it_IT: Sono d’accordo a condividere dati anonimi con la squadra dello sviluppo di WP Rocket per aiutare a migliorare il plugin. %1$sQuali informazioni raccogliamo?%2$s

en: I am part of the WP Rocket Beta Testing Program.
it_IT: Partecipo al programma WP Rocket Beta Testing.

en: I did not notice a difference in loading time
it_IT: Non ho notato una differenza nel tempo di caricamento

en: I did not notice a difference in loading time.
it_IT: Non ho notato differenza nel tempo di caricamento.

en: If Varnish runs on your server, you must activate this add-on.
it_IT: Se il tuo server usa Varnish, devi attivare questo componente aggiuntivo.

en: If the issue persists, please %1$scontact support%2$s.
it_IT: Se il problema persiste, %1$scontatta il supporto%2$s.

en: If you activate this option WP Rocket will create separate cache files to serve WebP images. Any WebP images you have on your site will be served from these files to compatible browsers. If you don’t already have WebP images on your site consider using %1$sImagify%3$s or another supported plugin. %2$sMore info%3$s
it_IT: Se attivi questa opzione, WP Rocket creerà dei file di cache separati per servire le immagini WebP. Qualsiasi immagine WebP presente sul tuo sito verrà servita da questi file ai browser compatibili. Se ancora non hai immagini WebP sul tuo sito, prendi in considerazione %1$sImagify%3$s o un altro plugin supportato. %2$sPiù info%3$s

en: If you are not able to upgrade, you can rollback to the previous version by using the button below.
it_IT: Se non ti è possibile fare l’aggiornamento, puoi ritornare alla versione precedente usando il pulsante qui sotto.

en: If you do not have a WP Rocket account, please %1$spurchase a license%2$s.
it_IT: Se non hai un account WP Rocket, %1$scompra una licenza%2$s.

en: If you don’t want to join the beta program, simply close this window.
it_IT: Se non vuoi unirti al programma Beta, ti basterà chiudere questa finestra.

en: If you notice any errors on your website after having activated this setting, just deactivate it again, and your site will be back to normal.
it_IT: Se noti qualsiasi errore nel tuo sito web dopo aver attivato questa opzione, disattivala: tutto tornerà alla normalità.

en: Image Optimization
it_IT: Ottimizzazione immagini

en: Images
it_IT: Immagini

en: Imagify Plugin Page
it_IT: Pagina del plugin Imagify

en: Imagify Website
it_IT: Sito web Imagify

en: Import settings
it_IT: Importa le impostazioni

en: Import, Export, Rollback
it_IT: Importa, Esporta, Rollback

en: Improve browser caching for Facebook Pixel
it_IT: Migliora la cache del browser per Facebook Pixel

en: Improve browser caching for Google Analytics
it_IT: Migliora la cache del browser per Google Analytics

en: Install Imagify
it_IT: Installa Imagify

en: Install Imagify for Free
it_IT: Installa Imagify gratuitamente

en: Integrate your CDN
it_IT: Integra il tuo CDN

en: Integrate your Cloudflare account with this add-on.
it_IT: Integra il tuo account Cloudflare con questo componente aggiuntivo.

en: Is the issue fixed? Now you can reactivate options one at a time to determine which one caused the problem. <a href="https://docs.wp-rocket.me/article/19-resolving-issues-with-file-optimization/?utm_source=wp_plugin&utm_medium=wp_rocket" target="_blank">More info</a>
it_IT: Il problema è risolto? Ora puoi riattivare le opzioni una ad una per determinare quale di loro causava il problema. <a href="https://docs.wp-rocket.me/article/19-resolving-issues-with-file-optimization/?utm_source=wp_plugin&utm_medium=wp_rocket" target="_blank">Più info</a>

en: It can improve actual and perceived loading time as images, iframes, and videos will be loaded only as they enter (or about to enter) the viewport and reduces the number of HTTP requests. %1$sMore Info%2$s
it_IT: Può migliorare sia il tempo di caricamento reale che quello percepito, perché immagini, iframe e video verranno caricati solo quando entrano (o stanno per entrare) nell'area visibile dello schermo. Riduce inoltre il numero di richieste HTTP. %1$sPiù info%2$s

en: It is a great starting point to fix some of the most common issues.
it_IT: È un ottimo punto di partenza per risolvere alcuni degli errori più comuni.

en: JavaScript Files
it_IT: File JavaScript

en: Jetpack XML Sitemaps
it_IT: Sitemap XML Jetpack

en: LazyLoad
it_IT: Lazyload

en: LazyLoad for iframes/videos
it_IT: LazyLoad per iframe e video

en: LazyLoad for images
it_IT: LazyLoad per le immagini

en: LazyLoad, emojis, embeds, WebP
it_IT: LazyLoad, emoji, incorporamenti, WebP

en: Lazyload is currently activated in <strong>Autoptimize</strong>. If you want to use %1$s’s lazyload, disable this option in Autoptimize.
it_IT: Lazyload è al momento attivato su <strong>Autoptimize</strong>. Se vuoi usare il lazyload di %1$s, disattiva questa opzione su Autoptimize.

en: Learn how to use best practices to correctly measure your site's performance.
it_IT: Apprendi le buone pratiche per misurare correttamente la performance del tuo sito web.

en: Learn more
it_IT: Maggiori informazioni

en: Learn more.
it_IT: Maggiori informazioni.

en: Let us know why you are deactivating WP Rocket so we can improve the plugin
it_IT: Facci sapere perché stai disattivando WP Rocket, ci aiuterai a migliorare il plugin

en: License
it_IT: Licenza

en: License validation failed. Our server could not resolve the request from your website.
it_IT: La validazione della licenza non è riuscita. Il nostro server non ha potuto risolvere la richiesta proveniente dal tuo sito web.

en: License validation failed. This user account does not exist in our database.
it_IT: La convalida della licenza non è riuscita. L'account dell'utente non esiste nel nostro database.

en: License validation failed. This user account is blacklisted.
it_IT: La convalida della licenza non è riuscita. L'account dell'utente è in lista nera.

en: License validation failed. You may be using a nulled version of the plugin. Please do the following:
it_IT: La validazione della licenza non è riuscita. È possibile che tu stia usando una versione pirata del plugin. Fai quanto segue:

en: License validation failed: %s
it_IT: La convalida della licenza non è riuscita. %s

en: Load JavaScript deferred
it_IT: Carica il JavaScript in modalità differita

en: Load JavaScript deferred eliminates render-blocking JS on your site and can improve load time. %1$sMore info%2$s
it_IT: Caricare il JavaScript in modalità differita elimina il JS che blocca il rendering sul tuo sito, cosa che può migliorare il tempo di caricamento. %1$sPiù info%2$s

en: Login to your WP Rocket %1$saccount%2$s
it_IT: Connettiti al tuo %1$saccount%2$s WP Rocket

en: Make sure you have an active %1$sWP Rocket license%2$s.
it_IT: Assicurati di avere un %1$slicenza WP Rocket%2$s attiva.

en: Make sure you look at your site while logged out to see the fast, cached pages!
it_IT: Assicurati di visualizzare il tuo sito senza aver fatto accesso al tuo account WordPress: solo così vedrai le pagine in cache!

en: May we have a little info about why you are deactivating?
it_IT: Possiamo avere qualche info in più sul perché vuoi disattivare il plugin?

en: Minify CSS files
it_IT: Minifica i file CSS

en: Minify CSS removes whitespace and comments to reduce the file size.
it_IT: La minificazione del CSS rimuove gli spazi bianchi e i commenti, riducendo la dimensione del file.

en: Minify HTML
it_IT: Minifica HTML

en: Minify JavaScript files
it_IT: Minifica i file JavaScript

en: Minify JavaScript removes whitespace and comments to reduce the file size.
it_IT: Minificare il JavaScript rimuove gli spazi bianchi e i commenti, riducendo la dimensione del file.

en: Minify/combine CSS
it_IT: Minifica/combina CSS

en: Minify/combine JS
it_IT: Minifica/combina JS

en: Minifying HTML removes whitespace and comments to reduce the size.
it_IT: Minificare l’HTML rimuove gli spazi bianchi e i commenti, riducendone la dimensione.

en: Minutes
it_IT: Minuti

en: Missing Cloudflare zone ID. %s could not fix this automatically.
it_IT: Zone ID Cloudflare mancante. %s non ha potuto risolverlo automaticamente.

en: Mobile Cache
it_IT: Cache dispositivi mobili

en: Modify options
it_IT: Modifica le opzioni

en: Monthly
it_IT: Mensile

en: More details
it_IT: Maggiori informazioni

en: More on Imagify:
it_IT: Più info su Imagify:

en: My Account
it_IT: Il mio account

en: My PageSpeed or GT Metrix score did not improve
it_IT: Il mio punteggio PageSpeed o GTMetrix non è migliorato

en: My PageSpeed or GTMetrix <strong>score did not improve.</strong>
it_IT: Il mio punteggio PageSpeed o GTMetrix <strong>non è migliorato.</strong>

en: My Status
it_IT: Stato

en: My Website is Broken
it_IT: Il mio sito si è rotto

en: My host already has its own caching system.
it_IT: Il mio host include già un sistema di cache.

en: Need Help?
it_IT: Hai bisogno d’aiuto?

en: Never Cache Cookies
it_IT: Non salvare in cache i cookie

en: Never Cache URL(s)
it_IT: Non salvare in cache questi URL

en: Never Cache User Agent(s)
it_IT: Non salvare in cache questi User Agent:

en: Never cache this page
it_IT: Non mettere in cache questa pagina

en: No domain available in your Cloudflare account
it_IT: Non ci sono domini disponibili nel tuo account CloudFlare

en: No, thanks
it_IT: No, grazie

en: Not required for services like Cloudflare and Sucuri. Please see our available %1$sAdd-ons%2$s.
it_IT: Non è obbligatorio per servizi come Cloudflare e Sucuri. Verifica gli %1$sAdd-on%2$s disponibili.

en: Once a database optimization has been performed, there is no way to undo it.
it_IT: Una volta che l'ottimizzazione del database è stata realizzata, non c'è modo di tornare indietro.

en: One-Click Add-ons are features extending available options without configuration needed. Switch the option "on" to enable from this screen.
it_IT: Gli Add-on in 1-clic sono componenti aggiuntivi che estendono opzioni già disponibili senza che sia necessaria alcuna configurazione. Passa l’opzione a ”on” per abilitarla da questa schermata.

en: One-click Rocket Add-ons
it_IT: Rocket Add-on in 1-clic

en: Optimal settings
it_IT: Impostazioni ottimali

en: Optimize
it_IT: Ottimizza

en: Optimize CSS & JS
it_IT: Ottimizza i file CSS & JS

en: Optimize CSS Delivery
it_IT: Ottimizza la pubblicazione del CSS

en: Optimize CSS delivery
it_IT: Ottimizza la pubblicazione del CSS

en: Optimize CSS delivery eliminates render-blocking CSS on your website for faster perceived load time. %1$sMore info%2$s
it_IT: Ottimizzare la pubblicazione del CSS elimina il CSS che blocca il rendering sul tuo sito web, velocizzando il tempo di caricamento percepito. %1$sPiù info%2$s

en: Optimize Tables
it_IT: Ottimizza le tabelle

en: Optimize, reduce bloat
it_IT: Ottimizza e riduce la saturazione

en: Other
it_IT: Altro

en: PHP %1$s. To use this WP Rocket version, please ask your web host how to upgrade your server to PHP %1$s or higher.
it_IT: PHP %1$s. Per usare questa versione di WP Rocket, chiedi al tuo host come aggiornare il tuo server a PHP %1$s o superiore.

en: PHP version number:
it_IT: Numero di versione PHP:

en: Please %1$scontact support%2$s.
it_IT: Per favore %1$scontatta il supporto%2$s.

en: Please contact your host to check if CRON is working.
it_IT: Contatta il tuo host per verificare se il CRON sta funzionando.

en: Please see %1$sthis guide%2$s for more info.
it_IT: Leggi %1$squesta guida%2$s per avere più informazioni.

en: Plugin install failed.
it_IT: L'installazione del plugin non è riuscita.

en: Plugin installed successfully.
it_IT: Il plugin è stato installato con successo.

en: Plugin names of all active plugins
it_IT: Nome plugin di tutti i plugin attivi

en: Post Cleanup
it_IT: Pulizia articoli

en: Post revisions and drafts will be permanently deleted. Do not use this option if you need to retain revisions or drafts.
it_IT: Le revisioni degli articoli e le bozze verranno cancellate permanentemente. Non usare questa opzione se hai bisogno di mantenere revisioni e bozze.

en: Prefetch DNS Requests
it_IT: Precarica le richieste DNS

en: Preload
it_IT: Precaricamento

en: Preload cache
it_IT: Precarica la cache

en: Preload complete: %d pages have been cached.
it_IT: Precaricamento completo: %dpagine sono state salvate in cache.

en: Preload encountered an error. %1$s is not accessible to due to the following response code: %2$s. Security measures could be preventing access. %3$sLearn more%4$s.
it_IT: C'è stato un errore durante il precaricamento. %1$s non è accessibile a causa del seguente codice di risposta: %2$s. È possibile che le misure di sicurezza stiano impedendo l'accesso. %3$sPiù info%4$s.

en: Preload encountered an error. %1$s is not accessible to due to the following response code: 404. Please make sure your homepage is accessible in your browser. %2$sLearn more%3$s.
it_IT: C'è stato un errore durante il precaricamento. %1$s non è accessibile a causa del seguente codice di risposta: 404. Assicurati che la tua homepage sia accessibile dal browser. %2$sPiù info%3$s.

en: Preload encountered an error. %1$s is not accessible to due to the following response code: 500. Please check with your web host about server access. %2$sLearn more%3$s.
it_IT: C'è stato un errore durante il precaricamento. %1$s non è accessibile a causa del seguente codice di risposta: 500. Verifica con il tuo host gli accessi al server. %2$sPiù info%3$s.

en: Preload encountered an error. Could not gather links on %1$s because it returned the following response code: %2$s. %3$sLearn more%4$s.
it_IT: C'è stato un errore durante il precaricamento. Non è possibile radunare i link su %1$s a causa del seguente codice di risposta: %2$s. %3$sPiù info%4$s.

en: Preload encountered an error. Could not gather links on %1$s because of the following error: %2$s. %3$sLearn more%4$s.
it_IT: C'è stato un errore durante il precaricamento. Non è stato possibile radunare i link su %1$s a causa del seguente errore: %2$s. %3$sPiù info%4$s.

en: Preload the sitemap from the Jetpack plugin
it_IT: Precarica la sitemap del plugin Jetpack

en: Preload: %1$s uncached page has now been preloaded. (refresh to see progress) | Preload: %1$s uncached pages have now been preloaded. (refresh to see progress)
it_IT[0]: Precaricamento: %1$s pagineache non era in cache ora è stata precaricata. (Aggiorna per vedere l'avanzamento)
it_IT[1]: Precaricamento: %1$s pagine che non erano in cache ora sono state precaricate. (Aggiorna per vedere l'avanzamento)

en: Preload: WP Rocket has started preloading your website.
it_IT: Precaricamento: WP Rocket ha iniziato a precaricare il tuo sito.

en: Prevents others from embedding content from your site, prevents you from embedding content from other (non-whitelisted) sites, and removes JavaScript requests related to WordPress embeds
it_IT: Impedisce che altri possano incorporare contenuto dal tuo sito, ti impedisce di incorporare contenuto da siti terzi (non approvati) e rimuove le richieste JavaScript legate agli incorporamenti WordPress

en: Provide your API key to clear the Sucuri cache when WP Rocket’s cache is cleared.
it_IT: Inserisci la tua chiave API per cancellare la cache di Sucuri quando viene cancellata quella di WP Rocket.

en: Provide your account email, global API key, and domain to use options such as clearing the Cloudflare cache and enabling optimal settings with WP Rocket.
it_IT: Fornisci il tuo account email, la chiave API globale e il dominio per usare opzioni come la cancellazione della cache Cloudflare e abilitare le impostazioni ottimali con WP Rocket.

en: Provides a fallback if auto-generated critical path CSS is incomplete. %1$sMore info%2$s
it_IT: Genera un percorso alternativo quando il percorso critico del CSS auto-generatosi non è completo. %1$sPiù info%2$s

en: Purge OPCache
it_IT: Purga OPcache

en: Purge OPCache content
it_IT: Purga il contenuto OPcache

en: Purge OPcache
it_IT: Purga OPcache

en: Purge this URL
it_IT: Purga la cache per questo URL

en: Purges cached resources for your website. %s
it_IT: Purga le risorse memorizzate in cache del tuo sito. %s

en: Quick Actions
it_IT: Azioni rapide

en: Rank Math XML sitemap
it_IT: Sitemap XML di Rank Math

en: Re-install version %s
it_IT: Reinstalla la versione %s

en: Read more
it_IT: Leggi di più

en: Read our guide
it_IT: Leggi la nostra guida

en: Read the %1$sdocumentation%2$s for further guidance.
it_IT: Leggi la %1$sdocumentazione%2$s per avere più informazioni.

en: Read the documentation
it_IT: Leggi la documentazione

en: Reduce activity
it_IT: Riduci l'attività

en: Reduce lifespan to 10 hours or less if you notice issues that seem to appear periodically. %1$sWhy?%2$s
it_IT: Riduci la vita utile a 10 ore o meno se noti la comparsa frequente di problemi. %1$sPerché?%2$s

en: Reduce or disable Heartbeat activity
it_IT: Riduci o disattiva l'attività di Heartbeat

en: Reduces overhead of database tables
it_IT: Riduce l’overhead delle tabelle del database

en: Reducing activity will change Heartbeat frequency from one hit each minute to one hit every 2 minutes.
it_IT: Ridurre l'attività cambierà la frequenza di Heartbeat da un hit al minuto a un hit ogni 2 minuti.

en: Reducing or disabling the Heartbeat API’s activity can help save some of your server’s resources.
it_IT: Ridurre o disattivare l'attività dell'API Heartbeat può aiutarti a risparmiare le risorse del tuo server.

en: Refresh info
it_IT: Aggiorna info

en: Regenerate Critical CSS
it_IT: Rigenera il percorso critico del CSS

en: Regenerate Critical Path CSS
it_IT: Rigenera il percorso critico del CSS

en: Reinstall
it_IT: Reinstallare

en: Reinstall version %s
it_IT: Reinstalla la versione %s

en: Relative protocol
it_IT: Protocollo relativo

en: Remove all cached files
it_IT: Rimuovi tutti i file di cache

en: Remove query strings from static resources
it_IT: Rimuovi le query string dalle risorse statiche

en: Removes the version query string from static files (e.g. style.css?ver=1.0) and encodes it into the filename instead (e.g. style-1.0.css). Can improve your GTMetrix score. %1$sMore info%2$s
it_IT: Rimuove la versione della query string dai file statici (es. style.css?ver=1.0) e la codifica dentro il nome del file (es. style-1-0.css). Può migliorare il tuo punteggio GTMetrix. %1$sPiù info%2$s

en: Replace YouTube iframe with preview image
it_IT: Sostituisci l'iframe YouTube con un'immagine di anteprima

en: Replace site's hostname with:
it_IT: Sostituisci il nome host del sito con:

en: Return
it_IT: Ritorna

en: Review of Image Compression Plugins
it_IT: Valutazione dei plugin di compressione immagini

en: Review your site in a private/logged out browser window.
it_IT: Verifica il tuo sito da una finestra privata del browser o disconnettiti da WordPress.

en: Revisions
it_IT: Revisioni

en: Rocket Add-ons
it_IT: Rocket Add-on

en: Rocket Add-ons are complementary features extending available options.
it_IT: I Rocket Add-on sono componenti aggiuntivi che estendono opzioni già disponibili.

en: SEOPress XML sitemap
it_IT: Sitemap XML di SEOPress

en: Safe Mode for jQuery (recommended)
it_IT: Modalità sicura per jQuery (raccomandata)

en: Safe mode applied.
it_IT: Modalità sicura attiva.

en: Safe mode for jQuery for deferred JS ensures support for inline jQuery references from themes and plugins by loading jQuery at the top of the document as a render-blocking script.<br><em>Deactivating may result in broken functionality, test thoroughly!</em>
it_IT: La modalità sicura per i JS differiti supporta le referenze di jQuery in linea per temi e plugin perché carica la jQuery in cima al documento come uno script di blocco del rendering.<br><em>La sua disattivazione potrebbe rompere alcune funzionalità, testalo con cautela!</em>

en: Save Changes
it_IT: Salva le modifiche

en: Save and optimize
it_IT: Salva e ottimizza

en: Schedule Automatic Cleanup
it_IT: Programma la pulizia automatica

en: Send & Deactivate
it_IT: Invia e disattiva

en: Sensitive pages like custom login/logout URLs should be excluded from cache.
it_IT: Le pagine sensibili come gli URL di login/logout dovrebbero essere escluse dalla cache.

en: Separate cache files for mobile devices
it_IT: Separa i file di cache per i dispositivi mobili

en: Server type:
it_IT: Tipo di server:

en: Set Up the Cloudflare Add-on
it_IT: Configura l'Add-On Cloudflare

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Settings import failed:
it_IT: L'importazione delle impostazioni non è andata a buon fine:

en: Settings import failed: incorrect filename.
it_IT: Importazione delle impostazioni: nome del file errato.

en: Settings import failed: incorrect filetype.
it_IT: Importazione delle impostazioni: tipologia di file non corretta.

en: Settings import failed: no file uploaded.
it_IT: Importazione delle impostazioni non riuscito: nessun file caricato.

en: Settings import failed: unexpected file content.
it_IT: L'importazione delle impostazioni non è andata a buon fine: contenuto del file inatteso.

en: Settings import failed: you do not have the permissions to do this.
it_IT: Importazione delle impostazioni non riuscito: non hai i permessi per compiere questa azione.

en: Settings imported and saved.
it_IT: Impostazioni importate e salvate.

en: Settings saved.
it_IT: Impostazioni salvate.

en: Should only be used with Cloudflare's flexible SSL feature. URLs of static files (CSS, JS, images) will be rewritten to use // instead of http:// or https://.
it_IT: Dovrebbe essere usato solo insieme all'opzione Flexible SSL di Cloudflare. Gli URL dei file statici (CSS, JS, immagini) verranno riscritti per usare // invece che http:// o https://.

en: Show Sidebar
it_IT: Mostra la barra laterale

en: Sitemap preload encountered an error. %1$s is not accessible to due to the following response code: %2$s. Security measures could be preventing access. %3$sLearn more%4$s.
it_IT: C'è stato un errore durante il precaricamento della sitemap. %1$s non è accessibile a causa del seguente codice di risposta: %2$s. È possibile che le misure di sicurezza stiano impedendo l'accesso. %3$sPiù info%4$s.

en: Sitemap preload encountered an error. %1$s is not accessible to due to the following response code: 404. Please make sure you entered the correct sitemap URL and it is accessible in your browser. %2$sLearn more%3$s.
it_IT: C'è stato un errore durante il precaricamento della sitemap. %1$s non è accessibile a causa del seguente codice di risposta: 404. Verifica di aver inserito l'URL corretta per la sitemap e che sia accessibile dal browser. %2$sPiù info%3$s.

en: Sitemap preload encountered an error. %1$s is not accessible to due to the following response code: 500. Please check with your web host about server access. %2$sLearn more%3$s.
it_IT: C'è stato un errore durante il precaricamento della sitemap. %1$s non è accessibile a causa del seguente codice di risposta: 500. Verifica con il tuo host che l'accesso al server sia disponibile. %2$sPiù info.%3$s

en: Sitemap preload encountered an error. Could not collect links from %1$s because of an error during the XML sitemap parsing. %2$sLearn more%3$s.
it_IT: C'è stato un errore durante il precaricamento della sitemap. Non è stato possibile collezionare i link da %1$s a causa di un errore durante l'analisi della sitemap XML. %2$sPiù info%3$s.

en: Sitemap preload encountered an error. Could not collect links from %1$s because the file is empty. %2$sLearn more%3$s.
it_IT: C'è stato un errore durante il precaricamento della sitemap. Non è stato possibile radunare i link da %1$s perché il file è vuoto. %2$sPiù info%3$s.

en: Sitemap preload encountered an error. Could not gather links on %1$s because it returned the following response code: %2$s. %3$sLearn more%4$s.
it_IT: C'è stato un errore durante il precaricamento della sitemap. Non è stato possibile radunare i link su %1$s a causa del seguente codice di risposta: %2$s. %3$sPiù info%4$s.

en: Sitemap preload encountered an error. Could not gather links on %1$s because of the following error: %2$s. %3$sLearn more%4$s.
it_IT: C'è stato un errore durante il precaricamento della sitemap. Non è stato possibile radunare i link su %1$s a causa del seguente errore: %2$s. %3$sPiù info%4$s.

en: Sitemap preload: %d pages have been cached.
it_IT: Precaricamento sitemap: è stata creata la cache per %d pagine.

en: Sitemap preload: %d uncached pages have now been preloaded. (refresh to see progress)
it_IT: Precaricamento sitemap: sono state precaricate %d pagine che non erano in cache. (Aggiorna per verificare il progresso)

en: Sitemaps for preloading
it_IT: Sitemap da precaricare

en: Skip & Deactivate
it_IT: Salta e disattiva

en: Sorry, you are not allowed to do that.
it_IT: Non hai permessi per farlo.

en: Sorry, you are not allowed to install plugins on this site.
it_IT: Non hai i permessi per installare plugin su questo sito.

en: Spam Comments
it_IT: Commenti spam

en: Spam and trashed comments will be permanently deleted.
it_IT: I commenti spam e quelli cestinati verranno cancellati permanentemente.

en: Specify URL(s) of files that should not get served via CDN (one per line).
it_IT: Specifica gli URL dei file che non devono essere serviti attraverso il CDN (uno per linea).

en: Specify URLs of CSS files to be excluded from minification and concatenation (one per line).
it_IT: Specifica gli URL dei file CSS da escludere dalla minificazione e concatenazione (uno per linea).

en: Specify URLs of JavaScript files to be excluded from minification and concatenation (one per line).
it_IT: Specifica gli URL dei file JavaScript da escludere da minificazione e concatenazione (uno per linea).

en: Specify URLs of pages or posts that should never be cached (one per line)
it_IT: Specificare gli URL delle pagine o dei post che non dovrebbero mai essere memorizzati in cache (uno per linea)

en: Specify URLs you always want purged from cache whenever you update any post or page (one per line)
it_IT: Specificare gli URL per i quali purgare sempre la cache ogni volta che si aggiorna un articolo o una pagina (uno per riga)

en: Specify XML sitemap(s) to be used for preloading
it_IT: Specifica la sitemap XML (anche più di una se necessario) da usare per il precaricamento

en: Specify external hosts to be prefetched (no <code>http:</code>, one per line)
it_IT: Specificare gli host esterni da precaricare (senza <code>http:</code>, uno per riga)

en: Specify patterns of inline JavaScript to be excluded from concatenation (one per line). %1$sMore info%2$s
it_IT: Specifica la forma dei JavScript inline da escludere dalla concatenazione (uno per linea). %1$sPiù info%2$s

en: Specify query strings for caching (one per line)
it_IT: Specificare le query string da memorizzare in cache (uno per riga)

en: Specify the CNAME(s) below
it_IT: Specificare i CNAME(s) qui sotto

en: Specify the IDs of cookies that, when set in the visitor's browser, should prevent a page from getting cached (one per line)
it_IT: Specifica gli ID dei cookie che, una volta attivati nel browser dei tuoi visitatori, dovrebbero impedire la memorizzazione nella cache (uno per linea)

en: Specify time after which the global cache is cleared<br>(0 = unlimited )
it_IT: Specifica un lasso di tempo dopo il quale la cache globale verrà cancellata<br>(0 = illimitato)

en: Specify user agent strings that should never see cached pages (one per line)
it_IT: Specificare le stringhe degli user agent che non dovrebbero mai vedere la versione in cache delle pagine (uno per riga)

en: Speed up your site for mobile visitors.
it_IT: Rende il tuo sito più veloce sui dispositivi mobili.

en: Speed up your website and boost your SEO by reducing image file sizes without losing quality with Imagify.
it_IT: Velocizza il tuo sito web e dai un'accelerata al tuo SEO riducendo la dimensione dei file immagine senza perdere qualità grazie a Imagify.

en: Start cache preloading
it_IT: Inizia il precaricamento della cache

en: Static Files
it_IT: File statici

en: Still cannot find a solution?
it_IT: Ancora non hai trovato la soluzione?

en: Stop Preload
it_IT: Interrompi il precaricamento

en: Submit a ticket and get help from our friendly and knowledgeable Rocketeers.
it_IT: Invia un ticket e ottieni aiuto dai nostri amichevoli esperti Rocketeers.

[ctx: Sucuri]
en: Find your API key
it_IT: Trova la tua Chiave API

[ctx: Sucuri]
en: Firewall API key (for plugin), must be in format <code>{32 characters}/{32 characters}</code>:
it_IT: La chiave API del firewall (per il plugin), deve essere in formato <code>{32 caratteri}/{32 caratteri}</code>:

en: Sucuri Add-on: The API key for the Sucuri firewall must be in format <code>{32 characters}/{32 characters}</code>.
it_IT: Add-on Sucuri: la chiave API per il firewall Sucuri deve essere in formato <code>{32 caratteri}/{32 caratteri}</code>.

en: Sucuri cache purge error: %s
it_IT: Errore nella purga della cache Sucuri: %s

en: Sucuri credentials
it_IT: Credenziali di accesso per Sucuri

en: Sucuri firewall API key is invalid.
it_IT: La chiave API del firewall Sucuri non è valida.

en: Sucuri firewall API key was not found.
it_IT: La chiave API del firewall Sucuri non è stata trovata.

en: Support
it_IT: Supporto

en: Synchronize Sucuri cache with this add-on.
it_IT: Sincronizza la cache di Sucuri con questo add-on.

en: Tables
it_IT: Tabelle

en: Temporarily activate development mode on your website. This setting will automatically turn off after 3 hours. %1$sLearn more%2$s
it_IT: Attiva temporaneamente la modalità sviluppo sul tuo sito. Questa impostazione verrà disattivata automaticamente dopo 3 ore. %1$sPiù info%2$s

en: Thank you!
it_IT: Grazie!

en: Thanks for choosing to participate in the WP Rocket beta program!
it_IT: Grazie per aver scelto di partecipare al programma Beta di WP Rocket!

en: The API returned an empty response.
it_IT: L'API ha restituito una risposta vuota.

en: The API returned an invalid response code.
it_IT: L'API ha risposto con un codice di risposta non valido.

en: The SEO Framework XML sitemap
it_IT: Sitemap XML di The SEO Framework

en: The Sucuri cache is being cleared. Note that it may take up to two minutes for it to be fully flushed.
it_IT: Stiamo cancellando la cache Sucuri. Tieni in considerazione che questo processo di pulizia potrebbe durare fino a 2 minuti.

en: The Sucuri firewall API returned an unknown error.
it_IT: L'API del firewall di Sucuri ha restituito un errore sconosciuto.

en: The Sucuri firewall API returned the following error: %s | The Sucuri firewall API returned the following errors: %s
it_IT[0]: L'API del firewall di Sucuri ha restituito il seguente errore: %s
it_IT[1]: L'API del firewall di Sucuri ha restituito i seguenti errori: %s

en: The additional options are not required for a fast site, they are for fine-tuning.
it_IT: Le opzioni addizionali non sono obbligatorie per avere un sito veloce, servono come aggiustamento della configurazione.

en: The best way to see the improvement WP Rocket provides is to perform speed tests. Follow this guide to correctly measure the load time of your website:<br><a href="https://wp-rocket.me/blog/correctly-measure-websites-page-load-time/?utm_source=wp_plugin&utm_medium=wp_rocket" target="_blank">https://wp-rocket.me/blog/correctly-measure-websites-page-load-time/</a>
it_IT: Il modo migliore per osservare il miglioramento che WP Rocket apporta al tuo sito web è effettuando dei test di velocità. Segui questa guida per misurare correttamente il tempo di caricamento del tuo sito:<br><a href="https://wp-rocket.me/blog/correctly-measure-websites-page-load-time/?utm_source=wp_plugin&utm_medium=wp_rocket" target="_blank">https://wp-rocket.me/blog/correctly-measure-websites-page-load-time/</a>

en: The critical CSS content could not be saved as a file in %s.
it_IT: Non è stato possibile salvare il contenuto del CSS critico come file in %s.

en: The debug file could not be deleted.
it_IT: Non è stato possibile eliminare il file di debug.

en: The domain part of the URL will be stripped automatically.<br>Use (.*) wildcards to address multiple URLs under a given path.
it_IT: La porzione di URL relativa al dominio non verrà inserita.<br>Puoi usare i caratteri jolly (.*) per gestire tutti gli URL che condividono un percorso comune.

en: The domain part of the URL will be stripped automatically.<br>Use (.*) wildcards to exclude all files of a given file type located at a specific path.
it_IT: La porzione di URL relativa al dominio non verrà inserita.<br>Puoi usare i caratteri jolly (.*) per escludere tutti i file della stessa tipologia che condividono un percorso comune.

en: The domain part of the URL will be stripped automatically.<br>Use (.*).css wildcards to exclude all CSS files located at a specific path.
it_IT: La porzione di URL relativa al dominio non verrà inserita.<br>Puoi usare i caratteri jolly (.*).css per escludere tutti i file CSS che si trovano sotto un percorso comune.

en: The following code should have been written to this file:
it_IT: Sarebbe stato necessario scrivere il codice seguente su questo file:

en: The following error happened during gathering of the URLs to preload: | The following errors happened during gathering of the URLs to preload:
it_IT[0]: Si è verificato il seguente errore durante la raccolta degli URL da precaricare:
it_IT[1]: Si sono verificati i seguenti errori durante la raccolta degli URL da precaricare:

en: The following pattern is invalid and has been removed: | The following patterns are invalid and have been removed:
it_IT[0]: Il seguente pattern non è valido ed è stato rimosso:
it_IT[1]: I seguenti pattern non sono validi e sono stati rimossi:

en: The following scheduled event failed to run. This may indicate the CRON system is not running properly, which can prevent some WP Rocket features from working as intended: | The following scheduled events failed to run. This may indicate the CRON system is not running properly, which can prevent some WP Rocket features from working as intended:
it_IT[0]: Il seguenti evento programmato non è stato eseguito. Questo potrebbe indicare che il sistema CRON non stia funzionando correttamente, il che può impedire ad alcune funzionalità di WP Rocket di operare come previsto:
it_IT[1]: I seguenti eventi programmati non sono stati eseguiti. Questo potrebbe indicare che il sistema CRON non stia funzionando correttamente, il che può impedire ad alcune funzionalità di WP Rocket di operare come previsto:

en: The log file could not be read.
it_IT: Non è stato possibile leggere il file di registro (log).

en: The log file does not exist.
it_IT: Il file di registro (log) non esiste.

en: The logs are not saved into a file.
it_IT: I registri (log) non sono stati salvati in un file.

en: The plugin <strong>broke my layout</strong> or some functionality.
it_IT: Il plugin ha <strong>rotto il layout del sito</strong> o una delle sue funzionalità.

en: The plugin broke my layout or some functionality
it_IT: Il plugin ha rotto il layout del sito o una delle sue funzionalità

en: The plugin is <strong>too complicated to configure.</strong>
it_IT: Il plugin è <strong>troppo complicato da configurare.</strong>

en: The plugin is too complicated to configure
it_IT: Il plugin è troppo complicato da configurare

en: There seems to be an issue validating your license. Please see the error message below. | There seems to be an issue validating your license. You can see the error messages below.
it_IT[0]: Sembra ci sia un problema con la validazione della tua licenza. Puoi vedere il messaggio di errore qui di seguito:
it_IT[1]: Sembra ci sia un problema con la validazione della tua licenza. Puoi vedere i messaggi di errore qui di seguito:

en: This can significantly improve your loading time if you have a lot of YouTube videos on a page.
it_IT: Questo migliora in maniera significativa il tempo di caricamento, se hai molti video YouTube in una pagina.

en: This could break things!
it_IT: Questo potrebbe creare dei malfunzionamenti!

en: This license key is not recognized.
it_IT: La chiave della licenza non è stata riconosciuta.

en: This type of issue can usually be fixed by deactivating some options in WP Rocket.
it_IT: Questo tipo di problemi di solito può essere risolto disattivando alcune opzioni di WP Rocket.

en: This website is not allowed.
it_IT: Questo sito web non è consentito.

en: This would help us to improve WP Rocket for you in the future.
it_IT: Questo in futuro ci permetterà di migliorare WP Rocket per te.

en: To function properly, %1$s %2$s requires at least:
it_IT: Per funzionare correttamente, %1$s %2$s richiede almeno:

en: To guarantee fast websites, WP Rocket applies 80% of web performance best practices.
it_IT: Per farti ottenere dei siti web più veloci, WP Rocket applica automaticamente l'80% delle buone pratiche di performance web.

en: To resolve, please contact support.
it_IT: Per risolvere, contatta il supporto.

en: To see the benefit WP Rocket is already providing, measure the speed of your site using a tool like Pingdom:<br><a href="https://wp-rocket.me/blog/correctly-measure-websites-page-load-time/?utm_source=wp_plugin&utm_medium=wp_rocket" target="_blank">https://wp-rocket.me/blog/correctly-measure-websites-page-load-time/</a>
it_IT: Per osservare i benefici apportati da WP Rocket, misura la velocità del tuo sito usando uno strumento come Pingdom:<br><a href="https://wp-rocket.me/blog/correctly-measure-websites-page-load-time/?utm_source=wp_plugin&utm_medium=wp_rocket" target="_blank">https://wp-rocket.me/blog/correctly-measure-websites-page-load-time/</a>

en: Tools
it_IT: Strumenti

en: Transients
it_IT: Transient

en: Transients Cleanup
it_IT: Pulizia dei transient

en: Transients are temporary options; they are safe to remove. They will be automatically regenerated as your plugins require them.
it_IT: I transient sono opzioni temporanee, puoi rimuoverli senza problema. Verranno rigenerati automaticamente non appena i tuoi plugin ne avranno bisogno.

en: Trashed Comments
it_IT: Commenti cestinati

en: Trashed Posts
it_IT: Articoli cestinati

en: Troubleshoot: %1$sHow to make system files writeable%2$s
it_IT: Risoluzione del problema: %1$sCome rendere riscrivibili i file di sistema?%2$s

en: Try clicking %1$sSave Changes%2$s below. If the error persists, follow %3$sthis guide%4$s.
it_IT: Prova a fare clic su %1$sSalva Modifiche%2$s. Se l'errore persiste, segui %3$squesta guida%4$s.

en: Tutorials
it_IT: Tutorial

en: URLs to prefetch
it_IT: URLs da precaricare

en: Unavailable
it_IT: Non disponibile

en: Upgrade your %1$saccount%2$s or %3$stransfer your license%2$s to this domain.
it_IT: Fai un upgrade del tuo %1$saccount%2$s o %3$strasferisci la tua licenza%2$s su questo dominio.

en: Upload file and import settings
it_IT: Carica il file e importa le impostazioni

en: Use (.*) wildcards to detect parts of UA strings.
it_IT: Usa i caratteri jolly (.*) per identificare una parte del nome degli user agent.

en: Use a private browser to check your website's speed and visual appearance.
it_IT: Usa una finestra privata del browser per controllare la velocità del tuo sito e l’aspetto visuale.

en: Use default emoji of visitor's browser instead of loading emoji from WordPress.org
it_IT: Usa gli emoji di default del browser dei visitatori del sito, invece che caricare quelli di WordPress.org

en: User Cache
it_IT: Cache utente

en: Varnish cache will be purged each time WP Rocket clears its cache to ensure content is always up-to-date.<br>%1$sLearn more%2$s
it_IT: La cache Varnish verrà cancellata allo stesso tempo della cache WP Rocket così il contenuto del tuo sito sarà sempre aggiornato.<br>%1$sPiù info%2$s

en: View my account
it_IT: Visualizza il mio account

[ctx: WP Critical CSS compatibility]
en: Optimize CSS Delivery is currently handled by the %1$s plugin. If you want to use WP Rocket’s Optimize CSS Delivery option, disable the %1$s plugin.
it_IT: L'ottimizzazione della pubblicazione del CSS al momento è gestita dal plugin %1$s. Se vuoi usare l'opzione Ottimizza la pubblicazione del CSS di WP Rocket, devi disattivare il plugin %1$s.

en: WP Rocket Footer JS is not an official add-on. It prevents some options in WP Rocket from working correctly. Please deactivate it if you have problems.
it_IT: Il plugin WP Rocket Footer JS non è un add-on ufficiale di WP Rocket, e può impedire ad alcune opzioni di WP Rocket di funzionare correttamente: disattivalo in caso di problemi.

en: WP Rocket Options
it_IT: Opzioni WP Rocket

en: WP Rocket Settings
it_IT: Impostazioni WP Rocket

en: WP Rocket feedback
it_IT: Feedback su WP Rocket

en: WP Rocket is now activated and already working for you.
it_IT: WP Rocket è attivo e pronto a lavorare per te!

en: WP Rocket is the only caching plugin that provides 80% of best practices in speed optimization, by default. That means you do not have to do anything besides activate WP Rocket and your site will already be faster!
it_IT: WP Rocket è l’unico plugin di cache che mette applica di default l’80% delle buone pratiche in termini di ottimizzazione della velocità. Ciò significa che non devi fare niente a parte attivare WP Rocket: il tuo sito sarà subito più veloce!

en: WP Rocket makes your site faster. The PageSpeed grade or GTMetrix score are not indicators of speed.  Neither your real visitors, nor Google will ever see your website’s “grade”. Speed is the only metric that matters for SEO and conversions.
it_IT: WP Rocket rende il tuo sito più rapido. I punteggi di PageSpeed o GTMetrix non sono indicatori di velocità. Nè i tuoi visitatori reali né Google vedranno mai il ”punteggio” del tuo sito web. La velocità è l’unica metrica che conta per il SEO e le conversioni.

en: WP Rocket now collects these metrics from your website:
it_IT: WP Rocket ora collezionerà queste metriche dal tuo sito web:

en: WP Rocket was not able to automatically validate your license.
it_IT: WP Rocket non è riuscito a validare automaticamente la tua licenza.

en: WP Rocket will create separate cache files to serve your WebP images.
it_IT: WP Rocket creerà dei file di cache separati per servire le tue immagini WebP.

en: WP Rocket will host these Facebook Pixels locally on your server to help satisfy the PageSpeed recommendation for <em>Leverage browser caching</em>.<br>%1$sLearn more%2$s
it_IT: WP Rocket salverà localmente sul tuo server questi Facebook Pixel aiutandoti a soddisfare la raccomandazione PageSpeed relativa a <em>Sfrutta il caching del browser</em>.<br>%1$sPiù informazioni%2$s

en: WP Rocket will host these Google scripts locally on your server to help satisfy the PageSpeed recommendation for <em>Leverage browser caching</em>.<br>%1$sLearn more%2$s
it_IT: WP Rocket salva localmente sul tuo server questi script Google e ti aiuta a soddisfare la raccomandazione di PageSpeed <em>Leverage browser caching</em>(Sfrutta il caching del browser).<br>%1$sPiù info%2$s

en: WP Rocket will never transmit any domain names or email addresses (except for license validation), IP addresses, or third-party API keys.
it_IT: WP Rocket non trasmetterà mai alcun nome di dominio o indirizzo email (eccetto che per la validazione della licenza), indirizzi IP o le chiavi API di terze parti.

en: Watch the video
it_IT: Guarda il video

en: We also enable options that provide immediate benefits to your website.
it_IT: Attiviamo anche delle opzioni che garantiscono benefici immediati al tuo sito web.

en: We are sorry to hear you are finding it difficult to use WP Rocket.
it_IT: Ci dispiace che stia trovando WP Rocket difficile da usare.

en: We automatically detected the sitemap generated by the %s plugin. You can check the option to preload it.
it_IT: Abbiamo identificato automaticamente la sitemap generata dal plugin %s. Puoi fare clic sull'opzione per precaricarla.

en: We detected you use a plugin that requires a separate cache for mobile, and automatically enabled this option for compatibility.
it_IT: Abbiamo notato che stai usando un plugin che richiede una cache separata per i dispositivi mobili, per cui abbiamo abilitato automaticamente quest'opzione per garantirne la compatibilità.

en: We have not detected any compatible WebP plugin!
it_IT: Non abbiamo identificato nessun plugin per WebP compatibile!

en: WebP cache is disabled by filter.
it_IT: La cache WebP è stata disattivata tramite filtro.

en: WebP compatibility
it_IT: Compatibilità WebP

en: Weekly
it_IT: Settimanale

en: We’d love it if you took our beta versions for a ride, but please keep in mind that it might be less stable than our other releases. Don’t worry, you can switch back to a full release version at any time.
it_IT: Ci farebbe molto piacere se facessi un giro sulle nostre versioni Beta, ma per favore ricorda che si tratta di versioni meno stabili di quelle già lanciate pubblicamente. Non ti preoccupare, puoi ritornare quando vorrai a una delle versioni precedenti.

en: What WP Rocket Does For You By Default
it_IT: Cosa fa WP Rocket per impostazione predefinita

en: What info will we collect?
it_IT: Quali dati raccogliamo?

en: What is the name of your web host?
it_IT: Qual è il nome del tuo hosting web?

en: When you enable preloading WP Rocket will generate the cache starting with the links on your homepage followed by the sitemaps you specify. Preloading is automatically triggered when you add or update content and can also be manually triggered from the admin bar or from the %1$sWP Rocket Dashboard%2$s.
it_IT: Quando attivi il precaricamento, WP Rocket genererà la cache partendo dai link della tua homepage e proseguendo con le sitemap che hai specificato. Il precaricamento viene lanciato automaticamente quando aggiungi o aggiorni del contenuto; può anche essere lanciato manualmente dalla barra admin o dalla %1$sBacheca WP Rocket%2$s.

en: Which WP Rocket settings are active
it_IT: Quali impostazioni WP Rocket sono attive

en: Why External Resources are Bad
it_IT: Perché le risorse esterne hanno un impatto negativo

en: Why Google PageSpeed grade should not matter
it_IT: Perché il punteggio di Google PageSpeed non dovrebbe preoccuparti

en: Why you should not be chasing a PageSpeed score:<br><a href="https://wp-rocket.me/blog/the-truth-about-google-pagespeed-insights/?utm_source=wp_plugin&utm_medium=wp_rocket" target="_blank">https://wp-rocket.me/blog/the-truth-about-google-pagespeed-insights/</a>
it_IT: Perché non dovresti inseguire il punteggio di PageSpeed:<br><a href="https://wp-rocket.me/blog/the-truth-about-google-pagespeed-insights/?utm_source=wp_plugin&utm_medium=wp_rocket" target="_blank">https://wp-rocket.me/blog/the-truth-about-google-pagespeed-insights/</a>

en: WordPress %1$s. To use this WP Rocket version, please upgrade WordPress to version %1$s or higher.
it_IT: WordPress %1$s. Per usare questa versione di WP Rocket, aggiorna WordPress alla versione %1$s o superiore.

en: WordPress multisite:
it_IT: Multisito WordPress:

en: WordPress version number:
it_IT: Numero di versione WordPress:

en: Would you allow WP Rocket to collect non-sensitive diagnostic data from this website?
it_IT: Vuoi permettere a WP Rocket di raccogliere da questo sito web dei dati di diagnostica non sensibili?

en: Yes, allow
it_IT: Si, ve lo permetto

en: Yoast SEO XML sitemap
it_IT: Sitemap XML di Yoast SEO

en: Yoast, the expert on all things related to SEO for WordPress states:
it_IT: Yoast, gli esperti di tutto ciò che riguarda la SEO WordPress, affermano:

en: You are using %1$s to convert images to WebP. If you want WP Rocket to serve them for you, activate this option. %2$sMore info%3$s | You are using %1$s to convert images to WebP. If you want WP Rocket to serve them for you, activate this option. %2$sMore info%3$s
it_IT[0]: Stai usando %1$sper convertire le immagini in formato WebP. Se vuoi che WP Rocket si occupi di servire questi file, attiva questa opzione. %2$sPiù info%3$s
it_IT[1]: Stai usando %1$s per convertire le immagini in formato WebP. Se vuoi che WP Rocket si occupi di servire questi file, attiva questa opzione. %2$sPiù info%3$s

en: You are using %1$s to convert images to WebP. WP Rocket will create separate cache files to serve your WebP images. %2$sMore info%3$s | You are using %1$s to convert images to WebP. WP Rocket will create separate cache files to serve your WebP images. %2$sMore info%3$s
it_IT[0]: Stai usando %1$s per convertire le immagini in formato WebP. WP Rocket creerà un file di cache separato per servire le tue immagini WebP. %2$sPiù info%3$s
it_IT[1]: Stai usando %1$s per convertire le immagini in formato WebP. WP Rocket creerà un file di cache separato per servire le tue immagini WebP. %2$sPiù info%3$s

en: You are using %1$s to serve WebP images so you do not need to enable this option. If you prefer to have WP Rocket serve WebP for you instead, please disable them from serving in %1$s. %2$sMore info%3$s | You are using %1$s to serve WebP images so you do not need to enable this option. If you prefer to have WP Rocket serve WebP for you instead, please disable them from serving in %1$s. %2$sMore info%3$s
it_IT[0]: Stai già usando %1$s per servire le immagini WebP, per cui non hai bisogno di abilitare questa opzione. Se preferisci che sia WP Rocket a servire i file WebP al tuo posto, disabilita l'opzione di %1$s. %2$sMaggiori informazioni%3$s
it_IT[1]: Stai già usando %1$s per servire le immagini WebP, per cui non hai bisogno di abilitare questa opzione. Se preferisci che sia WP Rocket a servire i file WebP al tuo posto, disabilita l'opzione di %1$s. %2$sPiù info%3$s

en: You can rollback to the previous major version here.<br>Then send us a support request.
it_IT: Qui puoi tornare alla versione maggiore precedente.<br>In seguito puoi inviarci una richiesta di supporto.

en: You don’t seem to be using a method to create and serve WebP that we are auto-compatible with. If you are not using WebP do not enable this option. %1$sMore info%2$s
it_IT: Sembra che tu non stia usando un metodo compatibile con WP Rocket per creare e servire i file WeP. Se non stai usando il formato WebP non abilitare questa opzione. %1$sPiù info%2$s

en: You have added as many sites as your current license allows.
it_IT: Ha aggiunto il numero massimo di siti permessi dalla tua licenza.

en: You have not activated logged-in user cache.
it_IT: Non hai attivato la cache per gli utenti registrati.

en: Your Cloudflare credentials are invalid!
it_IT: Le tue credenziali CloudFlare non sono valide!

en: Your Cloudflare credentials are valid.
it_IT: Le tue credenziali Clouflare sono valide.

en: Your installation seems to be missing core Kinsta files managing Cache clearing and CDN, which will prevent your Kinsta installation and WP Rocket from working correctly. Please get in touch with Kinsta support through your %1$sMyKinsta%2$s account to resolve this issue.
it_IT: Sembra che sulla tua installazione siano assenti i file core di Kinsta che gestiscono la cancellazione della cache e il CDN: questo impedirà all'installazione Kinsta e a WP Rocket di lavorare correttamente insieme. Contatta il supporto Kinsta usando il tuo account %1$sMyKinsta%2$s per risolvere il problema.

en: Your license is not valid.
it_IT: La tua licenza non è valida.

en: Your mission: please send all feedback about our beta versions, including bug reports, to support@wp-rocket.me
it_IT: La tua missione: manda tutti i tuoi feedback relativi alla versione beta, includendo report dei bug, all'indirizzo support@wp-rocket.me

en: Your site is hosted on %s, we have enabled Varnish auto-purge for compatibility.
it_IT: Il tuo sito è ospitato su %s, e per garantire la compatibilità abbiamo abilitato l'opzione per la cancellazione automatica di Varnish.

en: Your website should be loading faster now!
it_IT: Il tuo sito web dovrebbe già essere più veloce!

en: [Google] just looks at how fast your website loads for users, so you don’t have to obsess over that specific score. You have to make sure your website is as fast as you can get it.
it_IT: [Google] considera solo quando velocemente carica il tuo sito web, per cui non devi ossessionarti con i punteggi specifici. Devi assicurarti che il tuo sito web sia il più veloce possibile.

[ctx: button text]
en: Download settings
it_IT: Scarica impostazioni

en: https://docs.wp-rocket.me/article/100-resolving-problems-with-license-validation/?utm_source=wp_plugin&utm_medium=wp_rocket
it_IT: https://it.docs.wp-rocket.me/article/438-risolvere-i-problemi-con-la-validazione-della-licenza/?utm_source=wp_plugin&utm_medium=wp_rocket

en: https://docs.wp-rocket.me/article/18-using-wp-rocket-with-cloudflare/?utm_source=wp_plugin&utm_medium=wp_rocket
it_IT: https://it.docs.wp-rocket.me/article/392-usare-wp-rocket-con-cloudflare?utm_source=wp_plugin&utm_medium=wp_rocket

en: https://docs.wp-rocket.me/article/626-how-to-make-system-files-htaccess-wp-config-writeable/?utm_source=wp_plugin&utm_medium=wp_rocket
it_IT: https://it.docs.wp-rocket.me/article/873-come-rendere-riscrivibili-i-file-di-sistema-htaccess-wp-config/?utm_source=wp_plugin&utm_medium=wp_rocket

en: monthly
it_IT: mensile

en: reserved for
it_IT: riservato per

[ctx: screen-reader-text]
en: Note:
it_IT: Nota:

[ctx: screen-reader-text]
en: Performance tip:
it_IT: Suggerimento sulla performance:

[ctx: screen-reader-text]
en: Third-party feature detected:
it_IT: Individuata funzione di un plugin di terzi:

[ctx: screen-reader-text]
en: Warning:
it_IT: Attenzione:

en: version %s
it_IT: versione %s

en: weekly
it_IT: settimanale
