WPCargo Frontend Manager - en to it_IT translation catalogue (337 entries)

en:  has been successfully saved.
it_IT:  è stato salvato con successo.

en: %s of 100
it_IT: %s di 100

en: -- Select Agent --
it_IT: Seleziona consulente

en: -- Select Client --
it_IT: -- Seleziona client --

en: -- Select Employee --
it_IT: -- Seleziona dipendente --

en: -- Select One --
it_IT: -- Selezionare uno --

en: <a href="http://www.wptaskforce.com/">WPTaskForce</a>
it_IT: <a href="http://www.wptaskforce.com/">WPTaskForce (informazioni in stato inlocale)</a>

en: A new user has registered!
it_IT: Un nuovo utente si è registrato!

en: ADDITIONAL INFORMATION
it_IT: INFORMAZIONI AGGIUNTIVE

en: Access Frontend Dashboard Roles
it_IT: Accedere ai ruoli del dashboard di Frontend

en: Add Images / Upload Files
it_IT: Aggiungere immagini / caricare file

en: Add Package
it_IT: Aggiungi pacchetto

en: Add Shipment
it_IT: Aggiungi spedizione

en: Add registration info to address book
it_IT: Aggiungere informazioni di registrazione alla Rubrica

en: Address Information
it_IT: Informazioni Indirizzo

en: Address line 1
it_IT: Indirizzo riga 1

en: Address line 2
it_IT: Indirizzo riga 2

en: Agent
it_IT: Agente

en: All
it_IT: Tutti

en: All Status
it_IT: Tutti gli Stati

en: Allow Client to Add Shipment?
it_IT: Consentire al cliente di aggiungere la spedizione?

en: Allow Employee Access all Shipment?
it_IT: Consentire l'accesso ai dipendenti per tutte le spedizioni?

en: American Samoa
it_IT: Samoa Americane

en: Amount
it_IT: Importo

en: Antarctica
it_IT: Antartide

en: Antigua and Barbuda
it_IT: Antigua e Barbuda

en: Are you sure you want to delete section?
it_IT: Eliminare la sezione?

en: Are you sure you want to delete this selected Shipment?
it_IT: Eliminare la spedizione selezionata?

en: Assign shipment to
it_IT: Assegna spedizione a

en: Azerbaijan
it_IT: Azerbaigian

en: BOL
it_IT: Bol

en: Bahrain
it_IT: Bahrein

en: Belarus
it_IT: Bielorussia

en: Belgium
it_IT: Belgio

en: Bill of Lading
it_IT: Politta di carico

en: Billing Information
it_IT: Dati per la fatturazione

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
it_IT: Bonaire, Saint Eustatius e Saba

en: Bosnia and Herzegovina
it_IT: Bosnia ed Erzegovina

en: Bouvet Island
it_IT: Isola Bouvet

en: Brazil
it_IT: Brasile

en: British Indian Ocean Territory
it_IT: Territorio Britannico dell'Oceano Indiano

en: British Virgin Islands
it_IT: Isole Vergini Americane

en: Bulk Assign
it_IT: Assegna in blocco

en: Bulk Shipment Update
it_IT: Aggiornamento spedizione in blocco

en: Cambodia
it_IT: Cambogia

en: Cameroon
it_IT: Camerun

en: Cannot find WPCargo Custom Field Add-ons plugin activated in your system.
it_IT: Impossibile trovare il plug-in WPCargo Custom Field Add-ons attivato nel sistema.

en: Cape Verde
it_IT: Capo Verde

en: Cayman Islands
it_IT: Isole Cayman

en: Central African Republic
it_IT: Repubblica Centroafricana

en: Chad
it_IT: Ciad

en: Change Password
it_IT: Cambia Password

en: Cheating, uh?
it_IT: Barare, eh?

en: Chile
it_IT: Cile

en: China
it_IT: Cina

en: Christmas Island
it_IT: Isola di Natale

en: City
it_IT: Città

en: Client
it_IT: Cliente

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Cocos (Keeling) Islands
it_IT: Isole Cocos (Keeling)

en: Comoros
it_IT: Comore

en: Company
it_IT: Azienda

en: Confirm Password
it_IT: Conferma Password

en: Cook Islands
it_IT: Isole di Cook

en: Country
it_IT: Nazione

en: Create Shipment
it_IT: Crea prenotazione

en: Croatia
it_IT: Croazia

en: Cyprus
it_IT: Cipro

en: Czech Republic
it_IT: Repubblica Ceca

en: Dashboard
it_IT: Bacheca

en: Date
it_IT: Data

en: Dear
it_IT: Gentile

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Delete Shipments Roles
it_IT: Eliminare ruoli spedizioni

en: Denmark
it_IT: Danimarca

en: Disable Create Order
it_IT: Disabilita crea ordine

en: Djibouti
it_IT: Gibuti

en: Dominican Republic
it_IT: Repubblica Dominicana

en: Egypt
it_IT: Egitto

en: Email already Exist.
it_IT: La posta elettronica esiste già.

en: Employee
it_IT: Dipendente

en: Enable Chinese Fonts
it_IT: Abilitare i tipi di carattere cinesi

en: Enable Print BOL
it_IT: Abilita BOL di stampa

en: Equatorial Guinea
it_IT: Guinea Equatoriale

en: Error
it_IT: Errore

en: Error 404
it_IT: Errore 404

en: Error Found!
it_IT: Errore trovato!

en: Error loading results
it_IT: Errore durante il caricamento dei risultati

en: Ethiopia
it_IT: Etiopia

en: Falkland Islands
it_IT: Isole Falkland

en: Faroe Islands
it_IT: Isole Faroe

en: Fiji
it_IT: Isole Figi

en: Filter
it_IT: Filtro

en: Finland
it_IT: Finlandia

en: First
it_IT: Primo

en: First Name
it_IT: Nome

en: Folio
it_IT: Conto

en: Forgot password?
it_IT: Password dimenticata?

en: France
it_IT: Francia

en: French Guiana
it_IT: Guiana Francese

en: French Polynesia
it_IT: Polinesia Francese

en: French Southern Territories
it_IT: Territori Francesi Meridionali

en: From:
it_IT: Dal:

en: From:
it_IT: Da:

en: Frontend Dashboard
it_IT: Bacheca Frontend

en: Frontend Dashboard Settings
it_IT: Impostazioni dashboard frontend

en: Germany
it_IT: Germania

en: Gibraltar
it_IT: Gibilterra

en: Greece
it_IT: Grecia

en: Greenland
it_IT: Groenlandia

en: Guadeloupe
it_IT: Guadalupa

en: Heard Island and McDonald Islands
it_IT: Isola Heard e Isole McDonald

en: Hi Admin,
it_IT: Ciao Admin,

en: Hi there,
it_IT: Ciao,

en: History
it_IT: Cronologia

en: History Records
it_IT: Record di storia

en: Hungary
it_IT: Ungheria

en: Iceland
it_IT: Islanda

en: If you have any problems, please contact me at %s.
it_IT: In caso di problemi, per favore contattatemi su %s.

en: Incorrect Email Format.
it_IT: Formato di posta elettronica non corretto.

en: Invoice
it_IT: Dettagli

en: Ireland
it_IT: Irlanda

en: Isle of Man
it_IT: Isola di Man

en: Israel
it_IT: Israele

en: Italy
it_IT: Italia

en: Ivory Coast
it_IT: Costa d’Avorio

en: Jamaica
it_IT: Giamaica

en: Japan
it_IT: Giappone

en: Jordan
it_IT: Giordania

en: Kazakhstan
it_IT: Kazakistan

en: Kyrgyzstan
it_IT: Kirghizistan

en: Label
it_IT: Etichetta

en: Landscape
it_IT: Paesaggio

en: Last
it_IT: Ultimo

en: Last Name
it_IT: Cognome

en: Latvia
it_IT: Lettonia

en: Lebanon
it_IT: Libano

en: Legal
it_IT: Legale

en: Letter
it_IT: Lettera

en: Libya
it_IT: Libia

en: Lithuania
it_IT: Lituania

en: Loading more results
it_IT: Caricamento di altri risultati

en: Login
it_IT: Accedi

en: Logout
it_IT: Esci

en: Luxembourg
it_IT: Lussemburgo

en: Macao S.A.R., China
it_IT: Macao

en: Malaysia
it_IT: Malesia

en: Maldives
it_IT: Maldive

en: Marshall Islands
it_IT: Isole Marshall

en: Martinique
it_IT: Martinica

en: Menu Icon Class
it_IT: Classe Icona del menu

en: Mexico
it_IT: Messico

en: Moldova
it_IT: Moldavia

en: Morocco
it_IT: Marocco

en: Mozambique
it_IT: Mozambico

en: My Account
it_IT: Il mio account

en: My Profile
it_IT: Il mio profilo

en: NO Status found.
it_IT: Nessuno stato di spedizione trovato.

en: NO pages found.
it_IT: Nessuna pagina trovata.

en: Name:
it_IT: Nome:

en: Netherlands
it_IT: Paesi Bassi

en: New Caledonia
it_IT: Nuova Caledonia

en: New Password
it_IT: Nuova password

en: New Zealand
it_IT: Nuova Zelanda

en: New user registration on your site %s:
it_IT: Nuova registrazione utente sul tuo sito %s:

en: Next
it_IT: Successivo

en: No Shipment History Found.
it_IT: Nessuna cronologia delle spedizioni trovata.

en: No order has been made.
it_IT: Non è stato effettuato alcun ordine.

en: No results found
it_IT: Nessun risultato trovato

en: No shipment found!
it_IT: Nessuna spedizione trovata!

en: No shipment has been updated
it_IT: Nessuna spedizione è stata aggiornata

en: No shipment selected, Please select atleast one Shipment.
it_IT: Nessuna spedizione selezionata, Si prega di selezionare almeno una spedizione.

en: Norfolk Island
it_IT: Isola Norfolk

en: North Korea
it_IT: Corea del Nord

en: Northern Mariana Islands
it_IT: Isole Marianne Settentrionali

en: Norway
it_IT: Norvegia

en: Not a member?
it_IT: Non sei registrato?

en: Note: This data while add to the address book if plugin is installed.
it_IT: Nota: questi dati durante l'aggiunta alla rubrica se è installato il plug-in.

en: Note: This menu icon will display only in WPCargo Dashboard Template. You can find icons available in
it_IT: Nota: questa icona di menu verrà visualizzata solo in WPCargo Dashboard Template. È possibile trovare le icone disponibili in

en: Note: This options applicable only in front end dashboard.
it_IT: Nota: queste opzioni sono applicabili solo nel dashboard front-end.

en: Note: This will add additional font family for simplified chinese fonts. Enable this option only if you use simplified chinese fonts in you site.
it_IT: Nota: questo aggiungerà una famiglia di caratteri aggiuntiva per i tipi di carattere cinesi semplificati. Abilitare questa opzione solo se si utilizzano tipi di carattere cinesi semplificati nel sito.

en: Note: This will add additional print functionality for BOL.
it_IT: Nota: questo aggiungerà funzionalità di stampa aggiuntive per BOL.

en: Note: This will allow wpcargo client to add shipment in the dashboard page.
it_IT: Nota: questo permetterà al client wpcargo di aggiungere la spedizione nella pagina del cruscotto.

en: Note: This will allow wpcargo employee access all the shipment.
it_IT: Nota: ciò consentirà ai dipendenti wpcargo di accedere a tutta la spedizione.

en: Note: This will remove the Create Shipment functionality in the front-end dashboard.
it_IT: Nota: in questo modo verrà rimuovere la funzionalità Crea spedizione nel dashboard front-end.

en: Notifications
it_IT: Notifiche

en: Order ID
it_IT: ID Ordine

en: Order Status
it_IT: Stato Ordine

en: Orders
it_IT: Ordini

en: Orders Account
it_IT: Conto ordini

en: PACKAGE DETAILS
it_IT: DETTAGLI PACCHETTO:

en: PACKAGE DETAILS:
it_IT: DETTAGLI PACCHETTO:

en: Packages
it_IT: Pacchetti

en: Palestinian Territory
it_IT: Territori palestinesi

en: Papua New Guinea
it_IT: Papua Nuova Guinea

en: Password NOT matched.
it_IT: Password NON abbinata.

en: Password must at least 6 Characters.
it_IT: La password deve avere almeno 6 caratteri.

en: Password: The one you entered in the registration form. (For security reason, we save encripted password)
it_IT: Password: quella immessa nel modulo di registrazione. (Per motivi di sicurezza, salviamo la password crittografata)

en: Personal Information
it_IT: Dati Personali

en: Peru
it_IT: Perù

en: Philippines
it_IT: Filippine

en: Phone
it_IT: Telefono

en: Please activate your license key for WPCargo Frontend Manager
it_IT: Attivare la chiave di licenza per WPCargo Frontend Manager

en: Please check your Username or Password.
it_IT: Controlla il tuo nome utente o password.

en: Please contact administrator for your permission.
it_IT: Contattare l'amministratore per l'autorizzazione.

en: Please delete some character
it_IT: Eliminare un carattere

en: Please enter more characters
it_IT: Immettere più caratteri

en: Please purchase
it_IT: Si prega di acquistare

en: Poland
it_IT: Polonia

en: Portrait
it_IT: Ritratto

en: Portugal
it_IT: Portogallo

en: Postcode / ZIP
it_IT: CAP

en: Previous
it_IT: Precedente

en: Print
it_IT: Stampa

en: Print Selected Waybills
it_IT: Stampa lettere di vettura selezionate

en: Print documents on checkout
it_IT: Stampare documenti al momento del pagamento

en: Profile
it_IT: Profilo

en: Puerto Rico
it_IT: Porto Rico

en: RECEIVER DETAILS:
it_IT: DETTAGLI DESTINATARIO:

en: Receiver Address
it_IT: Indirizzo ricevitore

en: Receiver Information
it_IT: Dati Destinatario

en: Receiver Name
it_IT: Nome destinatario

en: Register
it_IT: Registrati

en: Registration
it_IT: Registrazione

en: Remember me
it_IT: Ricordami

en: Report for the Month of %s
it_IT: Relazione per il mese di %s

en: Reunion
it_IT: Riunione

en: Rwanda
it_IT: Ruanda

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
it_IT: S&atilde;o Tom&eacute; e  Pr&iacute;ncipe

en: SHIP FROM
it_IT: NAVE DA

en: SHIP TO
it_IT: SPEDIRE A

en: SHIPPER DETAILS:
it_IT: DETTAGLI MITTENTE:

en: Saint Barth&eacute;lemy
it_IT: Saint-Barthélemy

en: Saint Helena
it_IT: Sant'Elena

en: Saint Kitts and Nevis
it_IT: Saint Kitts e Nevis

en: Saint Lucia
it_IT: Santa Lucia

en: Saint Martin (Dutch part)
it_IT: Saint Martin (parte Tedesca)

en: Saint Martin (French part)
it_IT: Saint-Martin (Paese)

en: Saint Pierre and Miquelon
it_IT: Saint Pierre e Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
it_IT: Saint Vincent e Grenadine

en: Saudi Arabia
it_IT: Arabia Saudita

en: Save Avatar
it_IT: Salva avatar

en: Save Settings
it_IT: Salva Impostazioni

en: Search
it_IT: Cerca

en: Searching...
it_IT: Ricerca in corso…

en: Select
it_IT: Seleziona

en: Select Field
it_IT: Seleziona campo

en: Select Orientation
it_IT: Seleziona orientamento

en: Select Page
it_IT: Seleziona Pagina

en: Select Size
it_IT: Seleziona dimensioni

en: Select Status
it_IT: Seleziona stato

en: Select an option
it_IT: Seleziona un'opzione

en: Selected Shipements has been updated
it_IT: Gli spedizioni selezionati sono stati aggiornati

en: Set Page as Frontend Dashboard admin
it_IT: Impostare La pagina come amministratore del dashboard di Frontend

en: Set default shipment status
it_IT: Impostare lo stato predefinito della spedizione

en: Shipment
it_IT: Spedizione

en: Shipment
it_IT: Spedizione

en: Shipment Information
it_IT: Informazioni sulla spedizione

en: Shipment List
it_IT: Elenco spedizioni

en: Shipment Number
it_IT: Numero spedizione

en: Shipment Pagination
it_IT: Impaginazione spedizione

en: Shipment Status
it_IT: Stato Spedizione

en: Shipment Type
it_IT: Tipo di spedizione

en: Shipment not found!
it_IT: Spedizione non trovata

en: Shipments
it_IT: Spedizioni

en: Shipper Address
it_IT: Indirizzo mittente

en: Shipper Information
it_IT: Dati Richiedente

en: Shipper Name
it_IT: Nome mittente

en: Show entries
it_IT: Mostra voci

en: Sign in
it_IT: Accedi

en: Site Logo
it_IT: Logo del Sito

en: Slovakia
it_IT: Slovacchia

en: Solomon Islands
it_IT: Isole Salomone

en: Something went wrong during process, Please try again.
it_IT: Qualcosa è andato storto durante il processo, riprovare.

en: Something went wrong in your registration. Please reload and try again
it_IT: Qualcosa è andato storto nella tua registrazione. Ricaricare e riprovare

en: Something went wrong saving your shipment. Please reload and try again
it_IT: Qualcosa è andato storto salvando la tua spedizione. Ricaricare e riprovare

en: Something went wrong while processing your request, please reload and try again.
it_IT: Qualcosa è andato storto durante l'elaborazione della richiesta, ricaricare e riprovare.

en: Sorry your are not allowed to access this page!
it_IT: Siamo spiacenti se non ti è permesso accedere a questa pagina!

en: South Africa
it_IT: Sudafrica

en: South Georgia/Sandwich Islands
it_IT: Georgia del Sud e Isole Sandwich

en: South Korea
it_IT: Corea del Sud

en: South Sudan
it_IT: Sudan del Sud

en: Spain
it_IT: Spagna

en: State / County
it_IT: Stato / Paese

en: Status
it_IT: Stato

en: Svalbard and Jan Mayen
it_IT: Svalbard e Jan Mayen

en: Sweden
it_IT: Svezia

en: Switzerland
it_IT: Svizzera

en: Syria
it_IT: Siria

en: Tajikistan
it_IT: Tagikistan

en: Thailand
it_IT: Thailandia

en: Thank you for trusting us!
it_IT: Grazie per averci fidato!

en: This is an existing shipment number.
it_IT: Si tratta di un numero di spedizione esistente.

en: This plugin requires <a href="http://wpcargo.com/" target="_blank">WPTaskForce License Helper</a> plugin to be active!
it_IT: Questo plugin richiede <a href="http://wpcargo.com/" target="_blank">WPTaskForce Licenza Helper</a> plugin per essere attivo!

en: This plugin requires <a href="https://wordpress.org/plugins/wpcargo/" target="_blank">WPCargo</a> plugin to be active!
it_IT: Questo plugin richiede <a href="https://wordpress.org/plugins/wpcargo/" target="_blank">WPCargo</a> plugin per essere attivo!

en: This plugin requires <strong>WPCargo Custom Field Add-ons</strong> plugin to be active!
it_IT: Questo plugin richiede <strong>WPCargo Custom Field Add-ons</strong> plugin per essere attivo!

en: Timor-Leste
it_IT: Timor Est

en: To:
it_IT: A:

en: Track Shipment
it_IT: Traccia la spedizione

en: Tracking Number
it_IT: Numero Spedizione

en: Trinidad and Tobago
it_IT: Trinidad e Tobago

en: Turkey
it_IT: Turchia

en: Turks and Caicos Islands
it_IT: Isole Turks e Caicos

en: Ukraine
it_IT: Ucraina

en: United Arab Emirates
it_IT: Emirati Arabi Uniti

en: United Kingdom (UK)
it_IT: Gran Bretagna

en: United States (US)
it_IT: Stati Uniti

en: United States (US) Minor Outlying Islands
it_IT: Stati Uniti (US) Isole Minori

en: United States (US) Virgin Islands
it_IT: Stati Uniti (US) Isole Vergini

en: Update
it_IT: Aggiorna

en: Update Shipment
it_IT: Aggiorna spedizione

en: Update Shipments Roles
it_IT: Aggiornare i ruoli delle spedizioni

en: Upload Avatar
it_IT: Carica avatar

en: Username
it_IT: Nome utente

en: Username/E-mail
it_IT: Nome utente/Posta elettronica

en: Username: %s
it_IT: Nome utente: %s

en: View
it_IT: Vedi

en: WPCargo Custom Field Add-ons
it_IT: Componenti aggiuntivi campi personalizzati WPCargo

en: WPCargo Dashboard Attributes
it_IT: Attributi dashboard WPCargo

en: WPCargo Dashboard Sidebar Menu
it_IT: Menu barra laterale dashboard WPCargo

en: WPCargo Dashboard Top Menu
it_IT: Menu superiore dashboard WPCargo

en: WPCargo Frontend Manager
it_IT: Questo plugin richiede <strong>WPCargo Frontend Manager</strong> plugin per essere attivo!

en: WPCargo Frontend Manager provides user dashboard in the frontend of your site and mobile responsive ready. Available shortcode [wpcfe_registration]
it_IT: WPCargo Frontend Manager fornisce dashboard utente nel frontend del sito e mobile responsive ready. Shortcode disponibile [wpcfe_registration]

en: Wallis and Futuna
it_IT: Wallis e Futuna

en: Waybill Paper Orientation
it_IT: Orientamento carta lettera di vettura

en: Waybill Paper Size
it_IT: Formato carta lettera di vettura

en: Welcome to %s! Here's how to log in:
it_IT: Benvenuto in %s! Ecco le tue credenziali per accedere:

en: Western Sahara
it_IT: Sahara Occidentale

en: You do not have permissions to view this data.
it_IT: Non si dispone delle autorizzazioni necessarie per visualizzare questi dati.

en: You have been successfully registered.
it_IT: Ti sei registrato correttamente.

en: You have successfully registered!
it_IT: Ti sei registrato con successo!

en: ei. dashboard
it_IT: Ei. cruscotto

en: entries
it_IT: inserimenti

en: next
it_IT: successivo

en: previous
it_IT: precedente

en: successfully deleted.
it_IT: Archivio eliminato correttamente.
